medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
ЕХОКАРДИОГРАФИЯ
ЕХОКАРДИОГРАФИЯ
Ехокардиография (ЕхоКГ) є одним з найбільш інформативних неинвазивних методів оцінки тиску в легеневій артерії, крім того, ЕхоКГ дозволяє оцінити розміри камер і товщину стінок серця, скорочувальну і насосну функцію міокарда, динаміку і форму внутрисердечних потоків. Легенева гіперінфляція, що є постійним супутником хворих ХОБЛ, є чинником, що утрудняє чітку визуализацию структур серця і що звужує «вікно» ЕхоКГ. Використовуючи Мрежім, можна говорити об ЛГ при наявності таких ознак як: уповільнення відкриття клапана легеневої артерії, його среднесистолическое закриття і підвищення співвідношення часу викиду правого шлуночка до загального часу викиду.

Двомірна ЕхоКГ дозволяє судити про вираженість гіпертрофії ПЖ; при товщині вільної стінки ПЖ більше за 10 мм говорять про його значну гіпертрофію, що звичайно зустрічається у хворих з хронічним cor pulmonale (в нормі даний показник менше 4 мм, при гострої ЛГ можливо збільшення товщини стінки ПЖ до 6 - 8 мм). Об дилатації ПЖ найкраще судити по збільшенню відносини площі ПЖ до площі лівого шлуночка (переважніше з апикальной 4камерной позиції), при величині даного відношення 0,6 - 1,0 говорять об легку дилатації ПЖ, при величині більше за 1,0 - об виражену дилатації. Двомірна ЕхоКГ дозволяє оцінити кінетику межжелудочковой перегородки - парадоксальний систолическое рух при вираженої ЛГ, що поряд зі зниженням легеневої венозної притоки приводить до порушення изометрического розслаблення лівого шлуночка.

За допомогою импульсноволнового допплера можна виміряти Рра, для чого оцінюється потік через клапан легеневої артерії. Звичайно використовується формула, запропонована Kitabatake et al.: Log10(Рра) = - 2,8 х (AT/ET) + 2,4, де AT - час прискорення потоку у виносячому тракті правого шлуночка, ET - час викиду (або час вигнання крові з правого шлуночка). Величина Рра, отримана за допомогою даного методу, у хворих ХОБЛ добре коррелирует з даними инвазивного обстеження (R= - 0,82; р< 0,001), а можливість отримання надійного сигналу з клапана ЛА у час импульсноволновой допплерКГ перевищує 90%.

Визначення максимального систолического тиску в легеневій артерії (PAPs) проводиться за допомогою постоянноволнового Допплера, по швидкості струменя трикуспидальной регургитації (модифіковане рівняння Bernoulli): PAPs = 4 х Vmax2 + RAP, де Vmax - швидкість потоку трикуспидальной регургитації, RAP - тиск в правому предсердії. Визуализация транстрикуспидального потоку у хворих ХОБЛ більш складна в порівнянні з транспульмональним потоком, в ранніх дослідженнях можливість визначення PAPs за допомогою даного методу при ХОБЛ становила всього 30%, однак в цей час, завдяки більш сучасній техніці, вимірювання транстрикуспидального градієнта можна виконати більш ніж у 75% хворих ХОБЛ. Кореляція між PAPs, виміряним за допомогою постоянноволнового Допплера і прямих методів, у хворих ХОБЛ в середньому становить 0,7, однак в абсолютних цифрах помилка звичайно становить 5 - 9 мм рт. ст., причому частіше за неинвазивний метод занижує істинні цифри PAPs.

Тиск в правому предсердії (RAP) можна оцінити по величині инспираторного колапсу нижньої порожнистої вени (НПВ) по методу, запропонованому Kirshir et al.: RAP=20 мм рт. ст.- при експираторном діаметрі НПВ >2 см і инспираторном колапсі < 50%; RAP=10 мм рт. ст.- при експираторном діаметрі НПВ <2 см і инспираторном колапсі <50%; RAP= 5 мм рт. ст.- при експираторном діаметрі НПВ <2 см і инспираторном колапсі >50%. Найбільш простим методом оцінки RAP є клінічний метод - аналіз пульсації яремних посагів.

І, нарешті, великий інтерес представляє індекс Tei - індекс оцінки глобальної функції ПЖ, який оцінюється за допомогою пульсового Допплера як відношення суми часу систолического изоволюмического скорочення ПЖ і часу диастолического изоволюмического розслаблення ПЖ до часу викиду ПЖ. На визначення даного індексу не надають істотне значення ні тахикардия, ні наявність/відсутність трикуспидальной регургитації, ні вираженість дилатації ПЖ. За попередніми даними, індекс Tei може бути обчислений у 99% хворих ХОБЛ. У дослідженні Burgess et al., в якому проводилося спостереження за 87 хворими ХОБЛ протягом 15,5 мес, було показано, що індекс Tei є хорошим прогностическим чинником: вмерлі і хворі ХОБЛ, що вижили достовірно розрізнювалися по даному параметру (0,58+-0,24 і 0,45+-0,21 відповідно).

Переглядів: 159 | Додав: АДМІН | Теги: ЕХОКАРДИОГРАФИЯ | Рейтинг: 0.0/0