medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Ефекти адреналіну
Ефекти адреналіну
Системи Ефекти

нервова система Підвищення збудливості нейронів ЦНС, прискоренні реакції у відповідь Стимуляція виділення кортиколиберина

сердечно-судинна і дихальна Розширення коронарних судин, збільшення сили і частоти серцевих скорочень Перерозподіл кровотока - звуження судин шкіри, бруньок, кишечника (а 1 ефекти) на фоні розширення судин серця і скелетних м'язів (b 1 і b 2 - ефекти). При високих концентраціях - підвищення системного ПЕКЛО Розширення бронхов і посилення вентиляції легких

метаболізм активація гликогенолиза в печінці об гипергликемия активація липолизаоповишение концентрації вільних жирних кислот підвищення інтенсивності тканинного дихання і температури тіла підвищення утилізації глюкози скелетними м'язами, активація гликогенолиза в м'язах і підвищення працездатності скелетної мускулатури активація секреції глюкагона придушення секреції інсуліну

Друга стрес-реалізуючий система гипоталамо-гипофизарно-надпочечниковая система (ГГНС). Основним еффекторним гормоном ГГНС є кортизол - гормон пучковой зони кори надпочечников, синтез і секреція якого стимулюється АКТГ гіпофіза.

АДРЕНОКОРТИКОТРОПНИЙ ГОРМОН- пептидний гормон, що виробляється базофильними клітками аденогипофиза.

У людини і тварин в нормі секреція адренокортикотропного гормону регулюється гипоталамусом, в нейронах якого виробляється кортиколиберин (АКТГ- рилизинг-чинник), стимулюючий виділення адренокортикотропного гормону в кров. Викликане адренокортикотропним гормоном збільшення секреції кортикостероидов по механізму негативного зворотного зв'язку впливає гальмуючий чином на гипоталамус і придушує секрецію АКТГ-рилизинг-чинника.

Біологічні властивості аденокортикотропного гормону цілком зумовлені структурою N-кінцевої дільниці (1-24) пептидной ланцюга, однакової у різних видів тварин і людини. АКТГ взаємодіє з високоспециализированними мембранними рецепторами кліток пучковой зони кори надпочечников. Для скріплення гормону з рецепторами необхідний Са++. Основний фізіологічний ефект АКТГ в організмі - стимулювання синтезу і секреції глюкокортикоидов.

Ефекти АКТГ на клітки пучковой зони кори надпочечников реалізовуються через систему аденилатциклаза - ц-АМФ, їх можна розділити на три основні групи в залежності від часу відповіді.

1. Терміновий ефект протягом декількох хвилин: полегшення під дією АКТГ скріплення запасів, що є в клітках вільного холестерола з цитохромом Р-450.

2. Проміжний ефект спостерігається протягом декількох годин і укладається в індукції синтезу цитохромов і інших ферментів стероидогенеза. Відбувається не просто підвищення активності ферментів, а саме збільшення їх синтезу, тому, що в клітках різко підвищується концентрація нових м-РНК.

3. Хронічний ефект - від годин до діб - гіпертрофія і гиперплазия кліток залози. АКТГ в цьому випадку не тільки збільшує загальний зміст білка і ДНК і число митозов в клітках, але і підвищує проникність кліток для амінокислот, глюкозу і ЛПНП. У разі тривалого впливу гормону на клітки кори надпочечников основним джерелом холестерола служать практично необмежені його запаси в крові, де він знаходиться в складі ЛПНП.

Малюнок 16. Функціональна організація гипоталамо-гипофизарно-надпочечниковой системи.

Гипоталамический кортиколиберин стимулює секрецію АКТГ гіпофізом. АКТГ стимулює секрецію глюкокортикоидов в корі надпочечников. Ці гормони, поступаючи в кров і надаючи свої ефекти на клітки і тканини організму, одночасно гальмують виробіток і АКТГ, і кортиколиберина.

Крім безпосередньо го впливу на надпочечники, аденокортикотропний гормон володіє рядом вненадпочечникових ефектів. Він виявляє меланоцитостимулирующую активність, яка зумовлена присутністю в молекулі 13 амінокислотних залишків N - кінцевої дільниці, повторюючих послідовність амінокислот в а-меланоцитостимулирующем гормоні (а-МСГ). АКТГ володіє також липотропним дією, що виражається в активації липази жирової тканини і підвищенні виходу вільних жирних кислот з жирових депо в кров. Цей ефект гормону невеликий і нетривалий, однак наступає швидко. Мінімальним фрагментом молекули адренокортикотропного гормону, що ще володіє помітної меланоцитостимулирующей і липотропной активністю, є пентапептид NH2-Гис- Фен- Арг- Три- Глі- OH. АКТГ підвищує секрецію інсуліну і соматотропина. У ЦНС при збільшенні секреції АКТГ підвищується швидкість освіти і міцність умовних рефлексів.

Переглядів: 162 | Додав: АДМІН | Теги: Ефекти адреналіну | Рейтинг: 0.0/0