medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
ЦИТОПЛАЗМА
ЦИТОПЛАЗМА
Цитоплазмой називають живий вміст клітки без пластів або еквівалента ядра. Цитоплазма являє собою в'язко-пружний тиксотропний гель. В'язко-пружні властивості і тиксотропность можливі тільки тоді, коли молекули утворять суцільну мережу, яка може руйнуватися і виникати знову. Руйнування молекулярної мережі приводить до вияву рідинних властивостей, а її відновлення - до властивостей, характерних для твердих тіл. У цитоплазме елементами, здатними сплітатися в мережу, служать довгі ниткоподібні микрофиламенти з білка актина, які, ймовірно, утримуються разом з допомогою якогось іншого білка. При отщепленії (наприклад, при нагріванні) молекул цього білка мережа розпадається (стан золя), при приєднанні (охолоджування) - мережа відновлюється (стан геля).

Матрикс цитоплазми являє собою гомогенну (при дослідженні в електронному мікроскопі) субстанцію між микрофиламентами. Вона складається з води і безлічі розчинених неорганічних і органічних речовин, зокрема, ферментів і інших білків. Матрикс цитоплазми служить середою для дифузії багатьох проміжних продуктів обміну, а також місцем, де протікають найважливіші метаболічні процеси.

3.3 РИБОСОМИ

Рибосоми здійснюють біосинтез білка і, таким чином, реалізовують генетичну інформацію. Кожна клітка володіє десятками тисяч або мільйонами рибонуклеопротеидних частинок розміром 20-30 нм. Рибосома складається з двох неоднакових субчастиц (мал. 3.3). Вони утворяться окремо і об'єднуються на tРНК, яка проходить по ексцентрично розташованому каналу між субчастицами і доставляє інформацію для біосинтезу білка. При цьому декілька рибосом можуть бути пов'язані ниткоподібною молекулою tРНК в полисому (полирибосому).

Рис. 3.3 - 70S-рибосома (Wittmann)

Більш великі 80S-рибосоми (S - константа седиментація в одиницях Сведберга) знаходяться в цитоплазме еукариотических кліток. Вони можуть бути - разом з tРНК - пов'язані з ендоплазматическим ретикулумом. Їх субчастици синтезуються в клітинному ядрі.

Прокариотические клітки володіють більш дрібними 70S. Ним гомологични 70S-рибосоми в пластидах і митохондриях еукариотических кліток.

Рибосоми 70S і 80S розрізнюються по складу РНК і білка і по величині субчастиц (табл. 3.3). Кожна субчастица містить одну велику молекулу rPHK (rPHK1или rРНК2), а в малої субчастице, крім того, є 1 - - 2 короткі РНК (5S-, 5,8 S-PHK). Рибосоми надзвичайно багаті магнієм (2500-3000 атомів).

Структурною основою кожної субчастици служить молекула rРНК. Численні рибосомальние білки схожі з гистонами.

Таблиця 3.3 - Склад 70S- і 80S-рибосом (55S-рибосоми містять 12-13 S-РНК і 16-21S)

Рібосоми 70S 80S

Субчастіци 30S 50S 40S 60S

Молекули РНК 16S 23S 5S 18S 25-28S 5S 5,8S

Переглядів: 175 | Додав: АДМІН | Теги: цитоплазма | Рейтинг: 0.0/0