medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Цитолитическое дія NК-кліток
Цитолитическое дія NК-кліток
NК-клітки здійснюють контактний цитолиз уражених вірусом кліток, опухолевих кліток, а також інших чужеродних кліток, що попали в організм при переливанні крові, трансплантації органів. Унікальність NК-кліток складається в тому, що їх литическая активність проти кліток-мішеней виявляється при первинному контакті без попередньої сенсибилизаци, яка потрібно ЦТЛ. У цей час встановлено, що мішенями NК-кліток є клітки, що втратили молекули ГКГС 1 класу.

NК розпізнають на поверхні мішеней вуглеводні компоненти - цукор, який на звичайних клітках пов'язаний сиаловими кислотами. Контакт з кліткою-мішенню приводить до включення програмованого лизиса.

Рис. 36. Послідовність ультраструктурних змін при апоптозе (праворуч) і некрозі (зліва) (Новіков В. С., 1996).

1 - нормальна клітка; 2 - початок апоптоза; 3 - фрагментація апоптотической клітки; 4 - фагоцитоз апоптотических телець навколишніми клітками; 5 - загибель внутрішньоклітинних структур при некрозі; 6 - руйнування клітинної мембрани.

Наявність цитокинов, продуцируемих NК-клітками і Т-лімфоцитамі (МУЛ-1, 2, 12, ИФН, ФНО і інш.) приводить до посилення цитотоксического дії натуральних киллеров. Так, наприклад МУЛ-2, активовані NК-клітки - ЛАК-клітки, володіють більш вираженою цитотоксическим дією і здатні викликати лізис опухолевих кліток, на поверхні яких присутні аг 1 класу МНС.

Переглядів: 166 | Додав: АДМІН | Теги: Цитолитическое дія NК-кліток | Рейтинг: 0.0/0