medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Циклічні зміни слизової оболонки і їх гормональна регуляция
Циклічні зміни слизової оболонки і їх гормональна регуляция
Початок менструальної фази визначається різкою зміною кровоснабжения ендометрия. Протягом попередньої предменструальной (функціональної) фази під впливом прогестерона, інтенсивно секретируемого жовтим тілом, що вступило в цей період в стадію розквіту, кровоносні судини ендометрия досягають максимального розвитку. Прямі артерії дають початок капілярам, живильним базальний шар ендометрия, а спиралевидние артерії закручуються в клубочки і утворять густу мережу капілярів, що гілкуються в функціональному шарі ендометрия. Припиняється надходження прогестерона в циркуляцію. Починаються спазми спиралевидних артерій, меншає притока крові до ендометрию (ішемічна фаза) і в ньому розвивається гипоксия, а в судинах виникають тромби. Стінки судин втрачають еластичність і стають ламкими. На прямі артерії вказані зміни не розповсюджуються, і базальний шар ендометрия продовжує забезпечуватися кров'ю.

У функціональному шарі ендометрия внаслідок ішемії починаються некротические зміни. Після тривалого спазму спиралевидние артерії знову розширяються і притока крові до ендометрию збільшується. У стінках судин виникають численні розриви, і в строме ендометрия починаються крововиливи, утворяться гематоми. Некротизирующийся функціональний шар відторгається, розширені кровоносні судини ендометрия розкриваються і наступає маткова кровотеча.

Секреція прогестерона припиняється, а секреція естрогенов ще не поновилася. Але, оскільки регресія жовтого тіла, що почалася растормаживает зростання чергового фолікула, продукція естрогенов стає можливою. Під їх впливом в матці активізується регенерація ендометрия і посилюється пролиферация епітелію за рахунок донишек маткових залоз, які збереглися в базальном шарі після десквамації функціонального шара. Через 2-3 дні пролиферації менструальна кровотеча зупиняється і починається черговий постменструальний період. У цей момент ендометрий представлений тільки базальним шаром, в якому залишилися дистальние відділи маткових залоз. Регенерація функціонального шара, що Вже почалася дозволяє назвати даний період пролиферативной фазою. Вона продовжується з 5-го по 14-15-й день циклу. Пролиферация регенеруючого ендометрия найбільш інтенсивна на початку даної фази (5-11-й день циклу), потім темп регенерації сповільнюється і наступає період відносного спокою (11 - 14-й день). Маткові залози в постменструальном періоді зростають швидко, але залишаються вузькими, прямими і не секретируют.

У кінці постменструального періоду в яєчнику наступає овуляція, а на місці пузирчастого фолікула, що лопнув утвориться жовте тіло, що виробляє прогестерон, який активує маткові залози, початківців секретировать. Вони збільшуються в розмірах, стають звитими і часто розгалужуються. Їх клітки набухають, а просвіти залоз заповнюються секретом, що виділяється. У цитоплазме з'являються вакуоли, вмісні гликоген і гликопротеиди, - спочатку в базальной частині, а потім що зміщаються до апикальному краю. Товщина ендометрия збільшується в порівнянні з попереднім постменструальним періодом, що зумовлюється гиперемией і накопиченням набряклої рідини у власній пластинці. У клітках соединительнотканной строми також відкладаються глибки гликогена і капельки липидов. Деякі з цих кліток диференціюються в децидуалъние.

Якщо сталося запліднення, то ендометрий бере участь в формуванні плаценти. Якщо ж запліднення не відбулося, то функціональний шар знов відторгається.

4. Внезародишевие (провизорние) органи у людини, їх освіта, будова, значення.

Внезародишевие органи, що розвиваються в процесі ембриогенеза поза тілом зародка, виконують багатоманітні функції, що забезпечують зростання і розвиток самого зародка. Деякі з цих органів, навколишніх зародок, називають також зародковими оболонками. До цих органів відносяться амнион, желточний мішок, аллантоис, хорион, плацента.

Амнион- тимчасовий орган, що забезпечує водне середовище для розвитку зародка. У ембриогенезе людину він з'являється на другій стадії гаструляції спочатку як невеликий пухирець, дном якого є первинна ектодерма (епибласт) зародка Амніотічеська оболонка утворить стінку резервуара, заповненого амниотической рідиною, в якій знаходиться плід. Основна функція амниотической оболонки - виробіток навколоплідний вод, що забезпечують середу для організму, що розвивається і що оберігають його від механічного пошкодження. Епітелій амниона, звернений в його порожнину, не тільки виділяє навколоплідний води, але і бере участь в зворотному всмоктуванні їх. У амниотической рідині підтримуються до кінця вагітності необхідний склад і концентрація солей. Амнион виконує також захисну функцію, попереджаючи попадання в плід шкідливих агентів.

Желточний мішок- орган, що депонує живлячі речовини (жовток), необхідні для розвитку зародка. У людини він освічений внезародишевой ентодермой і внезародишевой мезодермой (мезенхимой). Желточний мішок є першим органом, в стінці якого розвиваються кров'яні острівці, що формують перші клітки крові і перші кровоносні судини, що забезпечують у плоду перенесення кисня і живлячих речовин.

Аллантоис- невеликий паросток у відділі зародка, вростаючий в амниотическую ніжку. Він є похідним желточного мішка і складається з внезародишевой ентодерми і висцерального листка мезодерми. У людини аллантоис не досягає значного розвитку, але його роль в забезпеченні живлення і дихання зародка все ж велика, оскільки по ньому до хориону зростають судини, розташовані в пупковому канатике.

Пупковий канатик, або пуповина, являє собою пружний тяж, що з'єднує зародок (плід) з плацентою.

Хорион, або ворсинчаста оболонка, розвивається з трофобласта і внезародишевой мезодерми. Трофобласт представлений шаром кліток, створюючих первинні ворсинки. Вони виділяють протеолитические ферменти, за допомогою яких руйнується слизова оболонка матки і здійснюється імплантація.

Подальше розвитку хориона пов'язано з двома процесами - руйнуванням слизової оболонки матки внаслідок протеолитической активності зовнішнього шара і розвитком плаценти.

Плацента (дитяче місце) людини відноситься до типу дискоидальних гемохориальних ворсинчастих плацент. Плацента забезпечує зв'язок плоду з материнським організмом, створює бар'єр між кров'ю матері і плоду. Плацента складається з двох частин: зародкової, або плодной і материнської. Плодная частина представлена гілкуватим хорионом і оболонкою, що приросла до нього зсередини амниотической, а материнська - видозміненою слизовою оболонкою матки, що відторгається при родах. Гематохориальний бар'єр, що розділяє обидва кровотока, складається з ендотелия судин плоду, навколишньої судини з'єднувальної тканини, епітелію хориальних ворсин.

Зародкова, або плодная, частина плаценти представлена хориальной пластинкою, що гілкується, що складається з волокнистої з'єднувальної тканини. Структурно-функціональною одиницею сформованої плаценти є котиледон, освічений стволовой ворсиною

Материнська частина плаценти представлена базальной пластинкою і соединительнотканними септами, що відділяє котиледони один від одного, а також лакунами, заповненими материнською кров'ю.

Функції: дихальна; транспорт живлячих речовин, води, електролітів; видільна; ендокринна; участь в скороченні миометрия.

Переглядів: 166 | Додав: АДМІН | Теги: Циклічні зміни слизової оболонки і | Рейтинг: 0.0/0