medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Чинники, що провокують простудні захворювання
Чинники, що провокують простудні захворювання
Як вже відмічалося, простудні і простудно-інфекційні захворювання є по обхвату населення і по кількості днів непрацездатності одними з найбільш поширених серед відомих груп захворювань. Частіше за все основною провокуючою умовою їх виникнення є переохолодження організму. При цьому певне значення придбавають не тільки порушення механізмів терморегуляції, але і інші обставини, серед яких одне з найважливіших - перекручення у людини потоку речовини і тісно пов'язаного з ним обміну речовин.

Необхідна для забезпечення життєдіяльність речовини в еволюції тваринні отримувала у вигляді натуральних, зроблених самою природою продуктів харчування і у вигляді чистих, не змінених техногенними впливами людини повітря і води. Тому організм потрібні речовини засвоював, а продукти життєдіяльності і побічні, що містяться в продуктах, що поступили, воді і повітрі, виводив переважно через шлунково-кишковий тракт і через мочеполовую систему. У людини в зв'язку з втратою шерстяного покривала з'явився ще один ефективний механізм очищення тіла - потоотделение.

Протягом багатьох десятків тисяч років звільнення організму від сторонніх і шкідливих і непотрібних речовин, що утворилися в йому самому, що поступили не створювало значних труднощів завдяки двом обставинам. По-перше, в боротьбі за існування людині доводилося багато рухатися, і разом з тим, що утворюється при цьому і що випаровується для запобігання перегріванню тіла потім ці речовини виводилися з організму (при тому, що продовжували ефективно працювати як видільні канали шлунково-кишковий тракт і мочеполовая система). По-друге, до відносно недавнього часу чоловік використав в своєму живленні практично повністю натуральну і їжу, що зазнала мінімальній технологічній обробці, пилок чисту воду і дихав чистим повітрям, так що зовнішніх шкідливих, так званих шлакових речовин було відносно мало.

По мірі розвитку цивілізації ситуація змінилася, і у сучасної людини виник цілий ряд обставин, що порушують систему очищення організму. Передусім потрібно відмітити, що в структурі живлення значне місце стали займати ті речовини і продукти, які для сформованого у людини природою обміну речовин є чужеродними, шлаковими, а тому і належними видаленню з організму. Посилюється це положення забрудненням уживаної людиною води і вдихаемого повітря. Зміна структури і режиму живлення, широке вживання алкоголю, фармакологічних препаратів і т. д. перекрутило і фізіологічні механізми травлення і мочевиделения, в зв'язку з чим зміни торкнулися і ефективність їх видільної функції.

У умовах, що створилися значна роль в очищенні організму від шкідливих речовин повинна лягати на механізм потоотделения. Дійсно, при відносно високій навколишній температурі цей канал є досить ефективним (про що, зокрема, говорить приклад людей, що систематично паряться в бані). Однак і тут сучасна людина зустрічається з цілим рядом труднощів. Природно, що серед останніх особливе місце займає великий об'єм шлакових речовин, що поступили в організм. Крім того, детренировка механізмів адаптації до низьких температур, пасивні кошти боротьби за термостабильность (одяг, комфортна температура в приміщенні і інш.) привели до того, що при загрозі переохолодження на фоні низької рухової активності (яка б стимулювала потоотделение) функцію очищення організму приймає на себе дихальна система, що безпосередньо контактує із зовнішньою середою через повітрообмін. З цих позицій симптоми виникаючої простуди (набряклість дихальних шляхів) потрібно розглядати як захисну реакцію, направлену на видалення з організму шкідливих речовин разом з виділеннями, що рясно утворюються тут при небезпеці переохолодження. У цьому відношенні доречно послатися на так званий «закон кореляції» Ж. Кювье, згідно з яким зміни в області носа, трахеї, глотки, бронхов відображають зміни, що відбуваються в тих органах і тканинах, які з ними пов'язані топографічно, генетично, ембріонально і фізіологічно. У такому випадку в більш загальному видепростуду потрібно розглядати як реакцію адаптації, направлену на збереження гомеостаза.

Більш часте і широке поширення простудно-інфекційних захворювань в холодний час року зумовлене тим, що при переохолодженні:

- знижується активність імунітету, і організм не в змозі успішно протистояти патогенній дії збуджувача; зниження імунітету можливе не тільки від переохолодження, але і від інших чинників: перевтома, перегрівання, активізація хронічної тривожність і т. д. Саме тому, наприклад, грипом можна захворіти не тільки зимою або весною, але і влітку, і восени;

- набрякла і рихла слизова дихальних шляхів стає легко проникної для збуджувачів захворювання, тим більше що і її бар'єрна функція, зумовлена що виділяється нею слизом, також знижується.

Переглядів: 158 | Додав: АДМІН | Теги: що провокують простудні захворюванн, Чинники | Рейтинг: 0.0/0