medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:17
Анемії у дітей
Анемії у дітей

СПАДКОВІ ГІПОПЛАСТИЧНІ АНЕМІЇ: спостерігаються частіше у дітей, ніж у дорослих. Спадкова гіпопластична анемія з загальним ураженням гемоцитопоезу і вродженими аномаліями розвитку (анемія Фанконі) наслідується за аутосомно-рецесивним типом. В патогенезі приділяється спадково-конституціональним та ендокринним факторам. При цитогенетичних дослідженнях специфічних змін хромосомного апарату не виявлено. В патогенезі гемолітичного синдрому при анемії Фанконі вказують на виражене збільшення фетального гемоглобіну. При вивчені клітинної генетики виявлене значне зниження проліферативної активності гемоцитів. Різко підвищена імовірність захворіти лейкозом, раком шлунково-кишкового тракту. У генетичному відношенні це неоднорідна група хворих – виділяють 5 різних груп (групи комплементації) A , B , C , D , E – для 3 з яких визначена локалізація генного дефекту і для 2 – ідентифікований специфічний протеїн.

КЛІНІКА: Виникає в 6-8 років. Частіше хворіють хлопчики. Хвороба протікає на фоні вираженої ендокринної недостатності (нанізм, гіпогеніталізм) у співставленні з різними вродженими аномаліями розвитку, пігментацією шкіри. Незважаючи на відсутність анемії, перші ознаки захворювання можна встановити у ранні терміни. Важливим клінічним, диф.-діагностичним симптомом захворювання є пігментація шкіри та слизових оболонок. Пігментація має дифузний характер. Рідше вона має вигляд овальних або округлих п’ятен кольору кави з молоком і рідко майже чорного кольору. В центрі пігментованих п’ятен можуть зустрічатися світлі ділянки. Пігментовування шкіри супроводжуюються сухістю і лускотінням. Пігментація може проявлятися в різні періоди життя хворих: від народження або пізніше і попереджує виникненню гематологічних порушень або співпадає з ними. Інтенсивність пігментації часто прогресує паралельно наростанню цитопенії, але нерідко ці процеси залишаються незалежними один від одного. Пігментація зв’язана з збільшенням меланіна в клітинах базального шару епідермісу. Однак у половини хворих пігментація відсутня. У хворих спостерігається затримка фізичного розвитку пропорціонального характера (відставання в рості, масі, мікроцефалія, мікрофтальмія, гіпогеніталізм, кріпторхізм), тобто спостерігається загальна пропорціональна гіпоплазія.

Специфічні ознаки аномалії розвитку: скелетні порушення, в основному дефекти розвитку верхніх кінцівок (відсутність або гіпоплазія великого пальця, зменшення кількості кісток зап’ястя, клінодактирія та ін.), іноді спостерігаються аномалії нижніх кінцівок і хребта (вроджений вивих стегна, сколіоз, кіфоз та ін.), мікроцефалія, мале турецьке сідло, гіпоплазія нижньої щелепи, деформація грудної клітини та ін. Можуть відмічатися аномалія очей (мікрофтальм, стробізм, епікантус, птоз віка); слухового апарату, глухота з анатомічними вадами та без них; лицевої частини черепу, а також внутрішніх органів. Типові також вади розвитку нирок та сечовивідних шляхів, відсутність однієї нирки. Зустрічаються також вроджені вади серця і судин, неправильний розвиток органів дихання, сечовивідних шляхів та статевої системи. Анемія Факоні може сполучатися з гідроцефалією та аномалією щитовидної залози. Ранніми симптомами початку гіпоплазії кістного мозку є блідість, головна біль, млявість, зниження апетиту, біль в животі, геморагії. Виникненя вище вказаних симптомів часто попереджує інтеркурентне захворювання. Не виключена можливість, що інфекція є провокуючим моментом.

Анемія Фанконі перебігає хронічно з чергуванням періодів ремісії та загострення, та повільно прогресує. Смерть настає в результаті важкої кровотечі, крововиливів внутрішніх органів, інфекційних ускладнень.

Лікування: ТКМ від HLA -ідентичного сиблінгу, з попереднім пом’якшеним кондиціонуванням – торакоабдомінальне опромінення + циклофосфамід, або бусульфан + циклофосфамід. При відсутності донора – консервативне лікування із застосуванням андрогенів (при наявності відповіді середня тривалість життя – 9 років.).

Спадкова гіпопластична анемія з загальним ураженням гемоцитопоеза без вроджених аномалій розвитку (анемія Естрена-Дамешика) зустрічається дуже рідко. В цілому її можна характеризувати як абортивний варіант анемії Фанконі. В основі захворювання лежать очевидно тіж фактори, але вибірково уражаючи гемоцитопоез. Тип спадковування аутосомно-рецесивний. Захворювання перебігає важко, та закінчується смертю. Лікування таке ж як і при анемії Фанконі.

Спадкова парціальна гіпопластична анемія з вибірковим ураженням гемоцитопоезу (анемія Джозефа-Даймонда-Блекфена) характеризується вибірковим ураженням еритроїдного паростка. В патогенезі анемії виділяють декілька можливих механізмів. Один із них спадкове порушення метаболізму триптофана. Висунута також концепція про спадковий дифіцит ферментів, які беруть участь в еритропоезі. Деякі дослідники розглядають анемію Джозефа-Даймонда-Блекфена як аутоімунний процес внутрішньоутробного періоду. Тип успадкування аутосомно-рецесивний. Клініка захворюваності проявляється в ранньому віці. В деяких випадках виражена блідість властива з самого народження, в інших – діти народжуються здоровими, а ознаки захворювання проявляються в перші місяці або роки життя. В основному анемія зустрічається в недоношених, частіше хворіють дівчата. Захворювання починається поступово та характеризується прогресуючою слабкістю, млявістю, анорексією, блідістю. Можуть бути диспепсичні розлади, нерідко приєднуються вторинна інфекція. Звертає увагу своєрідне обличчя хворих: широке перенісся, світле волосся, потовщення верхньої губи з червоною смугою. Периферичні лімфатичні вузли, печінка та селезінка як правило не збільшені. Кровоточивості при цій формі анемії немає. Панцитопенії немає. Ознаки недокрів’я виникають в ранньому дитинстві. Анемія різко виражена, носить нормохромний або нормоцитарний характер, кількість ретикулоцитів знижена. У мієлограмі починаючи з ранніх етапів розвитку процесу, відмічається різке зниження кількості елементів еритроїдного паростку. Еритроїдна гіпоплазія може бути зворотньою та під впливом лікування еритропоез відновлюється. Прогноз захворювання покращується при ранньому лікуванні. Лікування аналогічне лікуванню при набутих формах гіпопластичної анемії.

Переглядів: 199 | Додав: АДМІН | Теги: медицина | Рейтинг: 0.0/0