medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Або про те, як хочуть перетворити школи в окультні заповідники
Або про те, як хочуть перетворити школи в окультні заповідники
У педагогічних ВУЗах і в школах з'явився новий предмет: "валеология". Офіційно валеология- це "наука про здоров'я". Вона викладає правила гігієни, здорового образу життя, основи екологічної письменності. На ділі ж у цілком здорові ради постійно вкрапляются окультні рекомендації і інтонації.

З точки зору религиоведческой валеологические рекомендації - це безперечний "Нью Ейдж" (New Age; Новий Вік).

Що таке "Нью Ейдж", надамо пояснити самим адептам цієї течії: "Більше усього філософія Нового Віку взяла з східних релігій. Але ориентальний шлях до вершин духа і фізичної гармонії пов'язаний із зреченням від всього, чтосоставляетжизнь сучасної людини. А Нью Ейдж пропонує таку систему тренінгу і роботи над собою, яка дозволяє досягнути тієї ж міри досконалості, не вимагаючи ніякої відмови від звичайного життя... Мабуть, єдиним противником цього руху залишається офіційна церква, оскільки холистические ідеї починають складати конкуренцію традиційної релігії" (1).

Свій зв'язок з цим мистико-релігійним і додатково антихристиянським рухом не приховують і самі валеологи. Наприклад, в одному з посібників по валеології читаємо апеляцію до такого досвіду: "Валеологическая школа № 450 Санкт-Петербурга. Директор Колігман Н. И. Цель школи - формування готовності жити і діяти в рамках міжнародних програм "Здоров'я підлітка", Health education, New Age"(2). Або: "Валеолог Павлова Е. Н. в школі № 192 Санкт-Петербурга веде семінар "Отримання внутрішньої сили". Основою семінару є Наука Розуму. Цей Міжнародний духовний рух"(3). За визнанням валеологов, "в основу педагогічної валеології нами встановлені ідеї єдиного закономірного світового процесу, оскільки вони найбільш адекватні сучасній антропокосмической картині світу, герметичної філософії (універсальна система знань, філософія збагнення людиною глибинної філософії самого себе і Всесвіту, підмурівком якої є сім герметичних принципів "Смарагдової скрижалі" Гермеса [біля 2 тис. років до Р. Х.])(4).

Незрозуміло, що ж саме показалося адекватним сучасній науковій картині світу доктору педагогічних наук, доценту факультету екологічного і валеологического утворення Державного університету педагогічної майстерності Санкт-Петербурга Л. Татарникової в герметичних трактатах. Стиль цих трактатів ясний з такого, наприклад, фрагмента: "Бог-Розум, будучи чоловіком-жінкою і будучи життям і світлом, породив словом інший Розум - - Деміурга, який, будучи Богом вогню і дихання, створив сім Управителів, що охопили почуттєвий мир своїми круговоротами, а Управління їх іменується долею. Негайно ж Слово Боже повстало від падаючих вниз елементів до області чистого витвору природи і сполучилося з Розумом-Деміургом, бо було единосущно йому, падаючі вниз елементи залишилися безсловесними, так що стали лише матерією"(5).

Крім того, від доктора наук можна було б чекати елементарній обізнаності в історії текстів, на які вона опирає свою систему. Не за 2000 років до Різдва Хрістова виникають герметичні трактати, але на початку нашої ери. Історична наука пам'ятає, що ще в 1614 р. в лондонському виданні книги швейцарського філолога "Ісаака де Казобона Prolegomena in Annales" було з'ясовано, що герметична література з'являється на рубежі ер, в еллинистический період історії Єгипту (б) (а "біблія" алхіміків і теософів -" Смарагдова скрижаль" - ще пізніше, іноді її виникнення відносять до середньовіччя).

Герметизм являє собою сторінку не стільки єгипетської релігії, скільки грецької літератури (Ф. Зелінський представляє герметизм як "образчик тієї греко-египто-єврейської суміші, яка пробавлялось забобон еллинистической епохи"(7)). Так що, понадміру перебільшуючи древність герметизма, г-жа Татарникова просто впала в той стан, який чудовий історик І. С. Клочков назвав "хронологічним екстазом"(8).

Проте, для того, щоб цілком оцінити посилання на герметизм як на основу валеології, треба знати не тільки те, що говорять об герметизме вчені, але і те, що говорять про нього самі окультисти. Наприклад, самий близький рериховский учень А. Клізовський: "Первинним джерелом вищої езотеричної мудрості для людства білої раси нашої планети стала "Смарагдова скрижаль Гермеса Трісмегиста", яка послужила основою для всіх вчень, філософій і релігій нашої раси. Моісей, будучи присвяченим у вищу езотеричну мудрість єгипетськими жрецями, виклав її для євреї в Каббале. Іншим подібним джерелом є східна доктрина, і в останнє полустолетие - Таємна Доктрина Блаватської. Інших джерел, з яких людство могло б черпати знання про таємниці світобудови, немає" (9).

Як бачимо, аж ніяк не науковість залучила валеологов в герметизме. Наука тут ні при чому. Чесніше за Л. Татарникова говорить в іншому місці: "Валеологическая парадигма «Людина - Космос» заснована на езотеричних передумовах"(Ю).

Але якщо таке джерело валеології, то неважко здогадатися, яка її мета. "Кінцева мета валеологического виховання школярів - - сформувати особистість людини Ноосфери"(11). У ході навчання діти прийдуть до прийняття окультного пантеїзму і анимизма: "І головний висновок, який роблять на уроках учні: «Життя у всесвіті єдине і присутнє скрізь»"(12). Це принципове затвердження валеологов і окультистів треба пам'ятати для того, щоб минути язикову пастку, що розставляється ними. Любима теза окультистів - "треба виховувати космічну свідомість, треба звернути людину до дослідження Космосу". А оскільки всі знають, що живемо ми в "епоху космічних польотів" і чудових успіхів астрофізики, то валеологи (рериховци, теософи, антропософи і т. п.) здаються людьми, підтримуючими рух науки. На ділі ж в слово "Космос" вони вкладають абсолютно інакше значення: Космос (з великої букви) для них- це мир неземних духи, "космічна ієрархія". І дослідити цей "Космос" треба не за допомогою радіотелескопів і супутників, а за допомогою медитацій, "голосів" і "видінь".

Отже, валеология зростає з окультного містицизму і веде до нього ж. Перед нами черговий варіант розбавленої теософії, в свою чергу розведеною каббалистикой, що є.

Звісно, у валеологических книгах розсипані компліменти на адресу християнства (13). Але було б помилково думати, що саме на християнство орієнтують слова на зразок: "Мир вступає в Еру Вільної Духовної Творчості"(14). Ні, не в Богові Біблії бачать опору духовної свободи валеологи: вони волають до інакших духи. "Саме в часи спілкування з Вселенським розумом у дівчинки тільки і починають ворушитися приховані сили, що дрімають в душі юної жінки"(15). А уже що стоїть за словечком "Вселенський розум" у сучасних окультистів - добре відомо. І тому зовсім не дивуєшся, коли помічаєш, що контакт з цим "розумом" чомусь пов'язаний із збудженням статевої сфери: "Всебічному осмисленню в старших класах ідей російського космизма, філософії вільного духа сприяє осмислення в курсі «Валеология інтимних відносин» ідеї існування в світі єдиних першооснов і соборній духовності антирелигий"(16). Чи Розуміє сама г-жа доцент, що вона має на увазі, коли пише об "антирелигиях"?

Проте, у що вірить валеология і з якого джерела черпає вона своє віросповідання, і не переховується. "Ось чому вчить нас древня Мудрість Сходу. Наша планета, як і всяка інша, складається з трьох світів. Перший з них - це фізична частина

планета, як і всяка інша, складається з трьох світів. Перший з них - це фізична частина планети: наша Земна куля. Він називається Миром Щільним або фізичним. Другий мир - це «тонка частина» планети: мир почуттів, бажань, емоцій. Цей мир називають миром Тонким або астральним. І третій мир - це мир думки: він називається Миром Вогненним. Всі три світи поєднуються концентрично один в іншому, утворюючи складне тіло планети. Така будова нагадує російську матрьошка. Таким чином, наша планета Земля складається з щільної фізичної матерії, що проймім сферами тонкої і вогненної матерії. Всі види матерії проникають один в одну. Всі три сфери планети, всі три Світи її - населені. Мешкаючі в одному світі не бачать інших Світів і не відчувають їх. Але вони переходять з одного Миру в інший - вмираючи в одному, вони народжуються в іншому. У кожному з цих світів людина має своє тіло. Під час сну тонке тіло відділяється від фізичного і йде в Тонкий мир. Те ж саме відбувається в момент смерті людини. А ти що думаєш з цього приводу?"(17). Особисто я думаю, що перед нами конспект Агні йоги Реріхов.

І міра коректності валеологов в поводженні з історичною реальністю і з джерелами точно дорівнює мірі коректності теософів і рериховцев в цьому питанні (18). Як чудово брешуть валеологи, видно з такої фрази: "Якщо для греків тіло було храмом душі, то в епоху середньовіччя воно стало її темницею"(19). Взагалі-то саме грецькі філософи називали тіло темницею для душі, користуючись співзвуччям цих слів в еллинском мові (soma - тіло; suma - могила): "Тіло, або плоть (soma), подібно могильній плиті (suma), що приховує похоронену під нею... душу... душа терпить покарання, - за що б... вона його ні терпіла... знаходячись в тілі, як в застінку... поки та не розплатиться сповна, і тут уже ні додати, ні убавити ні букви" (Платон. Кратил, 400 з).

Один з останніх язичницьких поетів - Паллад - в V віці "висміює християнських ченців - але не за те, що вони аскети, а за те, що вони недостатньо аскети... Цей автор... з такою пристрастю називає телоболезнью, смертю, долею, тягарем... в'язницею і питкойдля душі... що стає ясно: не цьому "останньому язичнику" і не його однодумцям і братам по духу захищати права мудрої природності проти християнського аскетизму... Паллад визнає не очищення плоті, а очищення від плоті - смерть: «Коли ж душа вириється з тіла, як з узилища смерті, вона біжить до Бога безсмертного»"(20).

Це сприйняття телесности було оспорене апостолом Павлом: Чи "Не знаєте, що тіла ваші суть храм мешкаючого у вас Святого Духа, Якого маєте ви від Бога?" (1 Кор. 6, 19). Язичники могли лише з презирством відноситися до таких слів про плоть, які зустрічаються, наприклад, у Тертулліана: "Душа не може з'явитися перед Небесним Женихом голою. Вона має свій одяг, свою прикрасу і свого раба - плоть. Плоть є істинна наречена. І ніхто так не близький до тебе, як вона. Її ти повинен любити більше усього після Бога. Почни ж любити плоть, коли вона має Творцем своїм так чудового художника. Чи Можеш ти собі представити, що Бог вклав в яку-небудь ганебну судину тінь душі своєї, дихання свого духа і щоб він засудив його на вигнання в поносне місце?"(21). Саме тому, що християни проповідували покаяння, вони бачили джерело гріха в своїй власній вільній волі, тобто в душі, а не в тілі: "Від мене ніколи не почуєш ти, щоб плоть була зла"(22).

"Тіло як могила душі - ідея орфико-піфагорійська"(23), а аж ніяк не християнська. Дивно, що теософи, звичайно мислячі себе продовжувачами піфагорійських і орфических "присвячень", раптом забули, що саме їх "вчителя" проповідували те, що теософи приписують християнству і висміюють в ньому...

Проте, лише про християнство валеологи говорять в занижених інтонаціях. Для всіх інших вчень, міфів і забобонів у них знаходяться зовсім інакші фарби. І циганські ворожіння, по їх запевненню, дуже наукові (24), і антропософия Штейнера хороша ("вельми цікава вальдорфская педагогіка"(25), і дианетика Хаббарда (26).

Вчення ж Порфірія Іванова, з точки зору валеологов, просто життєво необхідне. У підручнику "Валеология. Вибрані лекції", рекомендованому Міністерством загального і професійного освіти Російської Федерації, звернення до вчення Іванова рекомендується чотири раза по чотири, причому однієї заголовної букви для вираження захоплень з приводу доктрини Іванова не вистачає: "Система П. Іванова завоювала велику популярність не тільки через особистість ВЧИТЕЛЯ, але і завдяки його життєвій, наближеній до природного миру, методиці"(27).

Творче і критичне мислення валеологи рекомендують лише при перетолкованії християнства. Але Порфірія Іванова можна лише слухатися і виконувати все без творчої отсебятини. Тут уже дітей запевняють, що "важливо виконувати кожну раду "Дитинка" буквально... Сама характерна помилка - це прагнення виконувати тільки частину правил, ділити їх на обов'язкові і необов'язкові... Іншою характерною помилкою є спроби модифікувати "Дитинка" для себе... Не бійтеся холодної води. Вона ж жива! Як всяка жива істота, холодна вода може допомогти, а може і "покарати", "скрутити в баранячий ріг". Все буде залежати від готовності людини увійти з нею в правильне "спілкування"... Протягом багатьох років П. К. Іванов вів дневниковие запису, фіксував свої думки, роздуми. Вони поки чекають дослідників і публікацій. Будемо сподіватися, що послідовники оздоровчої доктрини П. К. Іванова зроблять все можливе, щоб люди докладно познайомилися з життям і вченням цієї дивно прекрасної людини - Порфірія Корнійовича Іванова"(28).

Нагадаю, що Бойль свій закон про перепад рівнів води в судинах, що повідомляються формулював саме ради того, щоб відкинути уявлення про воду, як про живу істоту. Не тому міняється рівень води, що "природа не терпить пустоти", не страхом рухається водяний потік; він рухається тому, що... (див. підручники по фізиці). Наука виникла в полеміці з анимизмом і окультизмом. Якби люди вважали, що "всюди життя", всюди духи, то не було б у нас фізики і хімії, але і по цей час вивчали б ми лише різні аспекти "ангелологии" і "демонології"(29). І це цілком відповідало б заповітам каббалистики. У іудейській містиці вважається, що причина зростання рослин в тому. що "Кожна билинка має ангела-охоронця, який владно наказує їй: растиГ (ЗО). Це означає, що зрозуміти зростання і рух билинки можна, лише вгадавши волю її ангела. Сучасні окультисти в таких випадках говорять про "егрегоре" або "елементале". Але це ні на йоту не наближає їх до наукової біології.

Нагадаю також, що Порфирій Івана вважав себе "Богом Землі"(31) і навіть втіленням Бога-Батька. Так, це Христос був усього лише втіленням Бога-Сина. А ось Іванов це Сам Батько. Принаймні так він сам пише в своїх щоденниках: "Бог вічний виявив себе в особі Вчителя. Ніхто не знав, хто Бог землі. Люди жили поруч з ним і не могли зрозуміти хто він є. Син в особі був - це Іїсус Христос, а Батько в особі ще не був ні разу на землі. І тепер він прийшов і з'явився в особі вчителя... Ця книга, Біблія, писала в свій час, що настане година - з Сходу людина прийде, буде розказувати, Йому ніхто вірити не буде. А буде проти Нього створене законом гоніння, і згодом Йому не дадуть права користуватися словом, Його визнають за Його Ідею хворим. А - це є Він. Це Щось таке в житті: не людина ходить по землі - сам Бог землі, що народився в Природі !"(32) "Це я є істина, про мене, що я є Бог цьому бугру, цьому місцю"(33).

Зрозуміло, що ивановци до такого "бога бугра" повинні припадати з молитвЪй: "Якщо віриш цьому вченню, то проси мене як Вчителя: «Вчитель мій дорогою, дай мені моє здоров'я!» Проси з душею і серцем, і ніколи в образі не залишишся, а все, що слідує, отримаєш"(34). Що ж до щоденника П. Іванова, то досить прочитати лише його першу сторіночку без редакторського виправлення: "1967 року 2 квітня 12 годин ночі праходят 1-го числа уремяЯначинаю переходить за гартування описоват постараюс до 50 років жовтню молоді представить за свою роботу за своє вчення яку я отримав в цьому сам повзу і іншому

людині що те дасть згодом по моєму излогу по Іванову висновку ми повинні за цю справу узятся все общеми силами і може побут ми не це раскроем уприроде чого нам знайшов Івана унего мисел не така як унас свами воюємо сприродою і хочем її своїми індивідуальними силами доказат Івана говорить наша болшая у цій справі помилка... "(35).

Що ж, дійсно, "мисел унего не така як унас свами". Але навіщо ж психічно хвору людину (Зб) видавати за "Вчителя"?!

Саме сумне в тому, що нічого незвичайного в феномені Іванова і моді на ивановство немає. Таких "самозваних христов" в світі вельми немало. "Якби мова йшла об пару-іншу буйнопомешанних, їх можна було б не брати до уваги. Але справа в тому, що число адептів сучасних "божеств", що явилися в нашу юдоль смутку, по самим останнім підрахункам перевалило за 15 мільйонів", - пишуть французькі дослідники (37).

Імена деяких з них вже чутні і в Росії, і вони, без сумніву, згодом з'являться на сторінках валеологических книг. Тому хоч би про парочку "мессія" попередити незайво: "Самий славнозвісний і популярний новий мессія - Сатхья Саї Баба з Путтапарті (Південна Індія). У цього представницького 68-літнього "Христа", вченню якого слідують в різних країнах 10 мільйонів "вибраних", густа чорна шевелюра. На публіці він з'являється звичайно в оранжевій туніці, на троні, з шовковою подушечкой під ногами. Починаючи з 70-х років він став розповсюджувати пасторське послання, в якому є такі слова: "Саи Баба так любив мир, що послав сина свого Іїсуса Христа врятувати всіх, хто в нього вірить". У одного з фанатичних послідовників Баби дружина чекала дитини. Бабу спитали, хто народиться - хлопчик або дівчинка. Саи Баба упевнено відповів: "Хлопчик". Але народилася дівчинка. Виходить. Саи Баба помилився? Нічого подібного! Він заявив, що у цієї дівчинки душу хлопчика"(38).

"Секта з "уфологическим схилом", очолювана Раелем, офіційно проголошеним "новим єврейським мессія", заснована ним 25 березня 1993 року в Ієрусаліме біля Стіни Плачу. У той день послідовники Раеля ухвалили рішення писати назву країни по-новому: не Ізраїль, а "ис-Раель". Справжнє ім'я Раеля - Клод Варійон, він француз, народився в 1946 р., був співаком, журналістом, автогонщик, але потім, після зустрічі з "інопланетянами" корінним образом змінив своє життя. По розповідях Раеля-Клода, він був викрадений інопланетянами, які прокотили його на літаючій тарілці по небесах, де він зустрівся з Іїсусом Христом, Магометом і Будда. Після чого він і став Вчителем, гуру, а тепер ще - і мессія"(39).

"Инри Христос зовні дуже схожий на традиційну Іїсуса. До людей він виходить в довгій білій туніці. Волосся до плечей і борода. На релігійну сцену вийшов 28 лютого 1992 р.: з'явився під час богослужіння в бразільський кафедральний собор і з криками став перекидати лави. У поліцейській дільниці призвідник бійки скромно представився: "Иисус, Божий син". Насправді його ім'я Алваро Таїс і він добре відомий бразильской поліції як закоренілий зловмисник, неодноразово судимий за шахрайство, спекуляцію валютою і т. п. Инри Христу, пристрасному аматору порножурналов, незважаючи ні на що, вдалося організувати Верховний Вселенський Орден Святої Трійці і його філіали в різних кутках земної кулі. "Справжній Христос - це я, - заявляє він повсюду.- А Іоанн-Павло II не що інакше, як исчадие Апокаліпсиса"(40).

Так що Порфирій Івана виявився у цілком численній компанії. І валеологам, як і всім ньюейджерам і окультистам, буде на кого переорієнтуватися, якщо вони помітять, що імена Реріхов і Іванова більш не заманюють людей. Валеологи не вважають для себе обов'язковим бути елементарно послідовними.

Крім того, вони очевидним образом не вважають себе пов'язаними ні логікою, ні вимогами наукової довідності. Для валеологической літератури (як і взагалі для сучасної окультної писемності) характерна якась шизофреничность. Йдуть спочатку начебто цілком здорові міркування, застосовуються цілком логічні і наукові методи

дослідження. Одна теза досить логічно ув'язується з іншими. Але раптом воля автора (не логіка міркування, а саме ідеологічна воля) заводить його на якусь аномалію. Розум відключається. Замість аргументів починають звучати заклики, і велика кількість окличних знаків заповнює відсутність доводів.

Ось уривок з докторської дисертації по валеології: "Серед безлічі грізних захворювань кінця XX віку ще одним буде космічний вірус «хламидии» - назва складається з 8 букв. Мета цього вірусу - порушити планетарну рівновагу, гармонію, внести розрив в 3 Іпостасі особистості, т. до. 8 - число космічної нумерології, несуче людині і всьому гармонію, рівновагу між Космосом і Землею. Верхня петля вісімки - це Космос

- т. е. потоки, що йдуть на Землю, на людину від Космосу; а нижня петля - це зв'язок людини з Землею, потоки, що йде від землі в Космос, т. е. випромінювання; якщо ми подивимося на смислове навантаження цього слова (вірусу) і поставимо діагноз «хламидиоз» -+- те вийдемо на число 9, - а це потрійна Божественна сила як в людині, так і у всьому. Отже, смислове навантаження цього слова несе руйнівну силу потоку випромінювань, що укладається в ній, направлену на розрив або руйнування 3-х ипостасей в людині. А три іпостасі це і є «Тіло-Душ-Розум». У даній ситуації вірус проникає в людину через його розум - - мислительние процеси і через мислительний процес, попадаючи в струм кроветворной системи, поступово починає надавати свою руйнівну дію на органіку особистості, зрештою повністю руйнуючи особистість людини"(41). "Зверніть увагу на корінь цього вираження «мотлох». Саме слово говорить за себе! Мій заражений організм повинен бути знищений мною самим. Або мотлох/йти/оз (йди очистись від зараженого мотлоху), т. е. рівносильно - йди, очистись, ще є час, очисти свій Розум, душу і тіло! І будеш врятований!!! Тільки гармонія Душі, Тіла і Розуму врятує людину в епоху Водолія!"(42) "Цей вірус не живе в Космосі, хоч він і називається космічним, а живе в навколоземному і на земному екологічному рівні-просторі. Це більш щільна за своєю формою субстанція, але проникає повітряним шляхом! Тому і народилася вона на стику двох епох (Риб і Водолія)"(43).

Це що - наука? Хороший був би дільничий терапевт, якби він від ангіни лікував подібним "нумерологическим" методом, підраховуючи, скільки букв в слові, вказуючому хворобу, і призначаючи лікування в залежності від асоціацій, що убачилися ним з іншими словами! Перед нами звичайна окультна істерика. Не випадково претендент докторської міри попереджає, що "хламидії - це космічний вірус, вірніше сказати, вірус в оболонці розуму, але це вірус не космічний, він Космічний"(44). Ну. а де нині слово Космос пишеться з великої букви, там мається на увазі "космічна Ієрархія" і інші окультні игрища. Так що дисертант досить відверто попереджає про те. на якій мові він говорить. Наукову вірусологію просять віддалитися за двері - - бо їй ні до чого чути езотеричні оповідання об "енергомислях самого вірусу"(45).

Так де ж валеология черпає свої "Космічні" знання? Сиктивкарский претендент міри доктора медичних наук так визначає джерело своєї інформації: "Ці припущення були підтверджені отриманою інформацією з енергоинформационного поля, 11. 12. 96 прийнятої Сафонової 3. Д. і названої як «Гармонія 3-х Іпостасей проти вірусів XX віку». Як наслідок ураженого розуму і Душі Людини з'являються захворювання Душі Людини, інформація про них також прийнята з енергоинформационного поля Сафонової 3. Якщо з жаргону сучасного окультизму вираження "контакт з енергоинформационним полем Всесвіту" перекласти на звичайну мову, то вийде все досить просто: г-жа Сафонова чула голоси. І деякі духи оголосили їй, що саме їй належить врятувати людство.

Очевидно, з того ж джерела взята і цифра, згідно якої "30% землян вже вступили в контакт з цим вірусом"(47). І методи лікування так дивного розумного вірусу, відомості про яке черпані, правда, з вельми безрозсудного джерела, не менш дивні. Виявляється, "схема лікування третьої стадії буде дана, якщо земляне цього заслужать!!!"(48) Проте, вже зараз рекомендується "місячний масаж людьми дуже Святими"(49).

Кінчається ця докторська валеологическая дисертація закликом: "Навчити читати Молитви! обов'язково - декілька разів в день. Дітей лікувати в присутності батьків. Встановити, чому захворіла дитина, виявити кармические вузли. Це вищий метод відновлення інформації"(50).

Захист в московському Всеросійському науково-дослідному центрі традиційної народної медицини "ЕННОМ" пройшов успішно. Науковим консультантом дисертації був проф. Я. Г. Гальперін (51).

У мир окультної сумасшедшинки валеологи іноді запрошують дітей непомітно. Ось складений ними і виданим стотисячним тиражем (!) підручник для малюків "Уроки Айболіта". Хороша книга. Насторожитися примушує тільки остання сторіночка. На прощання дітям пропонується анкета-тест. Треба дописати незавершені пропозиції: "1. На свіжому повітрі я... 2. Мама мене часто... 3. У школі я... 4. Загравшись, я забуваю... 5. Апетит у мене... 6. Іноді я відчуваю себе... 7. Вранці я прокидаюся... 8. Телевізор я дивлюся... 9. У сауну я... 10. Обливатися холодною водою я... 11. Простуда мене... 12. Свої руки я... 13.1 Сплю я краще, коли... 14. Зуби свої я... 15. Займатися спортом я... 16. Більше усього! я люблю... "(52).

Незвично для російської етичної культури таке яканье. Але справа навіть не в цьому. ¦ Нехай дитину привчають до рефлексії, самоосознанию. Нічого поганого в цьому немає. Його вчать стежити за своїм тілом і його станами. На наступному етапі його будуть привчати до того, щоб стежити за станом свого психічного світу. І в цьому немає нічого поганого. І християнство закликає: "Увійди в келію серця твого". Питання в тому, куди після цього людина вийде. Навчивши дітей концентрації уваги на своїх внутрішніх станах, валеология потім викладе школярам уроки медитації і йогів, і полетять їх душі в астрал...

Ось ще багато ілюстрована валеологическая книжечка - "Таємниця піраміди здоров'я". Мурашка на ім'я Сваті зустрічається з жителями землі, нарешті говорить з нею самою: "Земля, мені здається, що ти дишеш. Ти що, жива?" - Земля відразу йому відповіла: "Звісно. А хто ж дає життя всім рослинам, деревам і кольорам... Люди боліють, тому що з Мене весь час викачують нафта і гази, які Мені також потрібні. Викопують вугілля, яке Я мільйони років заготовлювала". Остання ж зустріч - - з Вогнем. Так і встановлено по Агні йогові (йогові Вогню). Багаття дає завершальний урок першої сходинки піраміди присвячень: "Коли вогонь покидає нас, то ми вмираємо. Схоже трапляється і з людьми. У людини також всередині є вогонь - любов. Життя буде, поки цей вогонь горить. Людина без вогню, як і багаття, стає попелом. Але це не біда, з попелу він може відродитися, як сильний і красивий птах Фенікс"(53). Як бачимо, і тут дитині прищеплюються ідеї анимизма, пантеїзм, навіть вчення про майбутні реинкарнационних відродження. Та заголовна буква ("Ти", "Я"), яка пристала лише мові про Творця, тут переходить до тварюки. Готується дитина і до сприйняття вчення про "вогненний мир".

Але неоязичество не було б само собою, якби зупинилося лише на розповідях про "нову духовність". Ні, воно поспішає перейти до окультної практики. Валеологи виходять з того, що "сверхвозможности людини закладені в його биоенергетическом полі. Задача складається в тому, щоб знайти метод активізації для кожної конкретної людини"(54). Отже, задача бачиться не в інформуванні людини (будь-яка релігія має право інформувати про себе школярів). Задача - в "активізації", в залученні дітей в деякий новий духовний досвід "сверхвозможностей". Згадка об "сверхвозможностях" зовсім не випадкова: по вченню теософів і ньюейджеров вони у взаємодії з "духи космосу", тобто з "ноосферой", творять на землі нову, "шосту", расу надлюдини з оккультно-екстрасенсорними можливостями (55).

Для цієї мети годиться не тільки проповідь. Використовується "музичний фон для масажу, релаксації, медитації, йоги"(56). Використовується і пряме навіювання і вторгнення в свідомість дітей: "суггестопедия"(57), "гипносуггестивние компоненти уроків"(58), "нейро-лінгвістичне програмування особистості"(59).

Це означає, що валеология передбачає не тільки інформування дітей про деякі релігійні традиції (що дозволено законом), але і залучення їх в релігійну практику (що законом заборонено здійснювати в школі), причому - без згоди самих дітей і без повідомлення їх батьків (що вже просто є злочином).

Це вже не просто секточка, що окопалася в одній з шкіл зусиллям директриси-активістки або парочки учительниц-ентузиасток. Перед нами - серйозна програма, що реалізовується на федеральному рівні. У педвузах вже відкриті кафедри валеології: У вчених радах захищаються дисертації по валеологической педагогіці. Уроки по валеологическому вихованню ведуться з перших класів і до випускних.

У підручнику "С. В. Попова Валеология в школі і вдома" враховані рекомендації Татарникової. Серед методів, якими валеологические погляди повинні вводитися в свідомість дітей, рекомендуються: "Метод субсенсорних впливів, заснований на ефекті підсумовування великого числа слабих (підпорогових) сигналів, що повторюються; гипнопедия

- навчання в природному або вселеному сні (гіпнозі); суггестокибернетический метод...

Досить докладний опис згаданих методів і їх валеологическая характеристика

дані в книзі Л. Г. Татарникової "Педагогічна валеология"(60). Вже цього досить

сказати, що валеология - це "педагогіка зі зломом"(61).

У цьому, на перший погляд, цілком нешкідливому підручнику переглядає цілком певна ідеологія, глибоко ворожа християнству. Так, на думку автора, "Здоров'я

- сама велика цінність, дана людині Природою"(62). Якби мова йшла про телят і

поросятах - то ця фраза була б вірна-. Але чи варто вищу цінність людського життя

бачити в чисто фізіологічному благополуччі?

Ні, не здоров'ям увійшли в історію Рубльов і Достоєвський, Ломоносов і Володимир Солов'їв. Не Шварцнеггер - самий цінний і самий обдарований з людей...

Разюча бездушність автора до духовного здоров'я позначилася в такій його думці: "Сам характер телепрограмм, таких, наприклад, як бойовики, фільми жахів, еротичне шоу і пр. перевозбуждает школярів і робить їх сон неглибоким і неспокійним, не несучим належного відпочинку"(63). Невже вся небезпека споглядання насилля і порнографії в тому, що після увібраного їх в свою душу буде погано спатися?

Окультна термінологія вживається С. Поповим як щось само собою що розуміється в методичних вказівках для вчителя: "Не рекомендується ставити ліжко в геопатогенних зонах (ГПЗ). Способи визначення таких зон в квартирі можна знайти у відповідній літературі. Ніколи не лягають спати в ГПЗ собаки; кішки, навпаки, вважають за краще лежати в ГПЗ з відкритими очима, забираючи з неї "погану" енергію. Не рекомендується ставити ліжко в кут - вважається, що в кутах відбувається "висмоктування" енергії з тіла людини"(64). Ось вже і "енергетичні вампіри" і "барабашки" з'явилися на порогу школи... Що ж до ' "відповідної літератури" - вона, звісно, згадується. У списку рекомендованої літератури зустрічаємо: Малахов Г. П. Целітельние сили. тт. 1-3; Осава Дж. Макробіотічеський Дзен. "Дитинка" Порфірія Іванова, звісно, також присутній верб цьому валеологическом посібнику (її. 228 і 122).

Але самий великий інтерес в цій книзі представляють два отривочка. Перший застерігає: "Не можна визнати доцільними всі способи загартування людей, які існували в звичаях у багатьох народів. Інакші з них шкодили непоправну здоров'ю. Ще М. В. Ломоносов гостро критикував обряд хрещення, який намагалися зв'язати з культом води, ніби направленим також на загартування немовлят. Він писав: "Попи хрестять немовлят зимою у воді самої холодній. Коли ж холодна вода охопить члени, то часто видно бувають ознаки падучей хвороби і, хоч від купелі живши позбудеться, однак в наступних хворобах оная смертоносна хвороба зручніше поновитися"(65).

Взагалі-то хрещення зовсім не направлене на "загартування немовлят".

Релігійне таїнство тут профанировано, бо редуцировано до рівня закаливательной процедури - і оцінюється по відповідних

критеріям. Зате прямо зворотна процедура проробляється автором з іншим матеріалом. Він пише, що "по. статистиці жінки, статевими партнерами яких є чоловіки, що здійснили релігійний обряд обрізання крайньої плоті - євреї, мусульмани - практично не боліють раком матки і піхви"(66). Якби було написано, що багато які американці роблять обрізання в медичних установах по чисто медичних міркуваннях - це було б думка медика і педагога. Але на сторінках книги, присвяченої питанням тілесного здоров'я, раптом виникає рекомендація обрізання какрелигиозногообряда. Додатково "гігієнічне" іудейське обрізання протиставляється "небезпечному" православному хрещенню... Можливо, така дивна ідеологічна побудова пов'язана з тим, що сама валеология, як признається С. Попов, вельми близька програмам Фонду Сороса?(67)

Валеология вже отримала підтримку Міністерства освіти. У концептуальному проекті Російської школи здоров'я міститься "Положення про школу індивідуального розвитку і здоров'я - російська модель освіти". Згідно з цим планом в 6-8 классах' на вивчення світової художньої культури відводиться 200 годин. Стільки ж займає історія держави російської. І равновелик з ними курс "Космос. Історія космічних досліджень". У старших класах: літературі виділяється - 300 ч., на програму "Земля. Космос. Людина, Всесвіт" - 350 ч., на курс "Людина. Думка. Всесвіт" - ще 200, на "спецкурс Валеология сім'ї, основи сексуальної культури" - 72 ч (68). Цей проект включений в Федеральну програму "Розвиток освіти в Росії (1991-1995 рр.)"(69).

З повною відповідальністю заявляю: там, де сьогодні слово Космос пишеться з великої букви, де проповідуються ідеї "космизма", "космічного мислення" і "космічної філософії", мова йде про проповідь більш-менш розрідженої каббалистики (бо навіть те, що називається "філософією російського космизма" - философические вправи Циолковського, Чижевського, Вернадського - є усього лише глухі перепеви масонско-каббалистических філософських тез (70). Пригадаємо хоч би думка Реріхов про ту, що створюється ними Агні Йогові: "злиття Веди з Каббалою" (Агні йога. 92). І ось на цю проповідь Міністерство освіті Росії виділяє більше годин, ніж на вивчення російської історії і російської літератури...

Можливо, не все валеологи - окультисти. Можливо, не в кожній валеологической програмі схована Агні йога і "герметизм". Однак що поробити з тією обставиною, що покавсеисточники по валеології, які мені зустрічалися, були з окультної подосновой (71)? Вважаю, що і ті регіональні валеологические програми і видання, що залишилися мені невідомі, також не відрізняються науковістю і светскостью. Принаймні новосибірська єпархія підготувала записку-попередження об валеології, турбуючись через те, що "майже у всіх школах введені обов'язкові уроки валеології... Всупереч твердженням непосвячених рядових валеологов, світоглядна концепція валеології має релігійний відтінок, причому антихристиянського характеру"(72).

Розумію, що у відповідь на це здивування валеологи будуть заявляти, що їх оббрехали. Деякі викладачі валеології будуть вказувати на самих себе і запевняти: "Ну якої ж я окультист? Ячестний атеїст, безрелигиозний вчений!" (а хтось навіть назве себе християнином). Інші почнуть цитувати валеологические програми і підручники, відкривати їх на місцях цілком здорових, нешкідливих і навіть талановитих, і говорити: "Ви бачите, проти чого виступають ці православні фанатики!". І будуть неправі.

Тому що виступаю я не проти цих місць, а проти зовсім інших - саме тих, які я процитував вище. Якщо вся книга наповнена зворушливими описами природи, але один з розділів відверто рекламує наркотики - це вже достатня основа для того, щоб не приносити її в шкільні класи. Якщо людина не порушувала ніяких статей Карного кодексу, крім однієї - скажемо, деторастления, - то це вже цілком достатній мотив для його ізоляції від дітей, а, можливо, і від суспільства.

Треба знати, - цілком звичайна тактика самозахисту сект складається в тому, що свої дивні релігійно-міфологічні побудови вони прикривають і виправдовують деякими цілком

світськими і позитивними заявами або програмами. "Що ви маєте проти руху "Харі Крішна"? Вони ж безкоштовно роздають вегетаріанські обіди потребуючим!". "Навіщо ви нападаєте на Аум Сенріке? Вони ж закликають людей до етичного самоудосконалення!". "Ну, як ви можете говорити про сатанизме дианетики Хаббарда? Адже сайентологи розвернули програму "Нарконон", працюючу з наркоманами!". Так і взагалі сталинизм хороший, тому що при ньому була дисципліна...

У всіх людях є щось хороше. Але буває необхідно попереджати і про погане в життя людей або створених ними організацій. Ось, наприклад, думка "академіка Петровської Академії наук" Ю. Воронова про одну з сект: "Доля звела мене з індусами, випадкова зустріч з сахаджи йогами. У вересні у мене відбулася особиста зустріч з г-жой Шрі Матаджі. Що проповідує г-жа Шрі Матаджі? Бог один, а релігій багато. Сам я православний, і в бесідах з г-жой Шрі Матаджі відмітив переваги православ'я. Православ'я - єдина релігія, де обумовлені три етичні початки: не убий, не украдь, шануй батька і матір своїх"(73). Але "православний" Г-н Воронів не звернув уваги на попередження православних священиків про сектантський характер сахаджа-йоги. У засновану ним "Петровськую академію наук" він ввів і Шрі Матаджі. І тільки після того, як в 1996 р. в г-Калинине Новосибірській області "жінка з Сахаджі-йоги нанесла 4 удари ножем своєї полутарогодовалой дочки, а після заквітчала мертве тільце "(74), довелося "Петровської академії наук" виключати Шрі Матаджі з числа своїх почесних членів...

Так і з валеологией треба бути пообережніше. Не варто чекати, коли діти, навчені медитаціям і йогическим прийомам, вийдуть "на контакт" з космічними духи і почнуть виконувати їх вельми дивні веління. Краще з самого почала захистити їх від окультизму, з яким перемішена валеология.

Можливо, у вашій школі не вдасться добитися скасування уроків валеології. Але тих людей, які не бажають перетворення класів в заповідники окультизму (не бажають цього або по міркуваннях чисто науковим, або юридичним, або ж релігійним: християнським або мусульманським), я просив би принаймні проконтролювати і процензурировать ту програму і ті допомоги, по яких викладається валеология їх дітям.

Література:

1. Урсула Лоренц. Гармонія Душі і Всесвіту. // Європа. N. 1, 1994. її. 28-29.

2. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- Спб., 1997, з. 259.

3. Там же, з. 191.

4. Там же, з. 84.

5. Поймандр 9-10. // Знання за межами науки. Містицизм, герметизм, астрологія, алхімія,

магія в інтелектуальних традиціях I-XIV веков.- М., 1996, її. 20-21.

6. Шабуров Н. В. Откровеніє Гермеса Трісмегиста // Знання за межами науки. Містицизм,

герметизм, астрологія, алхімія, магія в інтелектуальних традиціях I-XIV веков.- М., 1996, з. 27.

7. Зелінський Ф. Ф. Соперники христианства.- Спб.. 1995, з. 125. См. також: Лосев А. Ф.

Історія античної естетики. Підсумки тисячолітнього развития.- М., 1992, кн. 1, з. 225; Солов'їв В. С.

Гермес Трісмегист // Енциклопедичний словник. Видання Ф. А. Брокгауза і І. А. Ефрона.- СПб.,

би. м., т. XIII, стб 293-296; Семушкин А. В. Літературний корпус греко-єгипетського філософського

синкретизма // Чоловік як філософська проблема: Восток- М., 1991, її. 95 і 103-104.

8. Клаптиків І. С. Духовная культура Вавілонії: людина, доля, время.- М., 1983, з. 163.

9. Клизовский А. И. Правда про масонство. Відповідь на книгу В. Ф. Иванова'Православний мир і масонство".- Рига, 1990, з. 22.

10. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- СПб., 1997, с.233.

11. Там же, з. 70

12. Там же, з. 174.

13. Хоч нерідко християнство не те щоб просто перебріхується, а прямо вигадується на

ходу. Так, начисто вигадані рассказки видаються за Євангеліє в книзі: "Валеология людини.

Здоров'я-любов-краса. У 5 томах. Т. 1. Валеология і мудрість здоров'я. Валеологический семінар

академіка В. П. Петленко (СПб., 1996)" на з. 66 і особливо з. 133.

14. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- Спб., 1997,

з. 133.

15. Там же, з. 194. Тут же радиться "введення астрологічних аспектів в системі жіночої

освіти".

16. Там же, з. 194.

17. Татарникова Л. Г. Поздеєва М. В. Валеология підлітка. Допомога до курсу "Валеология"

для учнів 5-7 классов.- Спб., 1997, її. 87-88.

18. Приклади свідомої брехні і фальсифікації історичних джерел Оленою Блаватської

і Миколою Реріхом приведені в моїй книзі "Сатанізм для інтелігенції. Об Реріхах і православ'ї",

тт. 1-2. М., 1997.

19. Валеология людини. Здоров'я-любов-краса. У 5 томах. Т. 3. Фізичне і психічне

здоров'я. Валеологический семінар академіка В.. П. Петленко.- Спб., 1996, з. 11.

20. Аверинцев С. С. Поетіка ранневизантийской литератури.- М., 1977, з. 25.

21. Цит. по: Флоренской Павло, свящ. Стовп і твердження истини.- М., 1914, з. 747.

22. Блж. Ієронім. Лист 107. До Тезіфону // Витвору блж. Ієроніма.- Київ, 1904, ч. 3, з.

360.

23. Лосев А. Ф. Комментарії // Платон. Сочиненія.- М., 1968, т. I.e. 566.

24. "Циганський досвід ворожіння і прогнозу долі по руці виявився дивно

інформативним", - Валеология людини. Здоров'я-любов-краса. У 5 томах, - Спб., 1996, т. 1, з.

21. Валеология і мудрість здоров'я. Валеологический семінар академіка В. П. Петленко.

25. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- Спб., 1997,

з. 152.

26. Там же, з. 159.

27. Чумаків Б. Н. Валеология. Вибрані лекції.- М., 1997, з. 212. См. також з. 13, 210, 235.

Уроки медитації в цьому підручнику викладаються на з. 218-220.

28. Валеология людини. Здоров'я-любов-краса. У 5 томах, - Спб., 1996, т. 3, з. 139-143.

Фізичне і психічне здоров'я. Валеологический семінар академіка В. П. Петленко.

29. См. про це: Социокультурние чинники розвитку науки (про матеріалам историко-наукових

досліджень). Збірник оглядів. М., ИНИОН, 1987, з. 190. А також розділ "Церкву і народження

наукової традиції" в моїй книзі "Традиція, догмат, обряд" (М., 1995).

30. Агада. Оповіді, притчі, вислову Талмуда і мидрашей. М., 1993, з. 10.

31. Иванов П. К. Труди.- М., 1992, з. 136.

32. Сандрова А., Діміров В. Путь Спасителя. Система Порфірія Іванова в світлі Вчення

Живий Етіки.- СПб., 1995, з. 252-253.

33 Івана П. К. Труди.- М., 1992, з. 139.

34. Нові релігійні організації Росії деструктивного і окультного характеру.

Довідник. Видання Місіонерського Відділу Московського Патриархата.-Белгород, 1997, з. 146.

35. Иванов П. К. Труди.- М., 1992, з. 16.

36. Одного разу після відкритої лекції в Москві, на якій мені довелося трохи торкнутися

Іванова, до мене підійшла немолода жінка і передала записку наступного змісту: "про. Андрій!

П. Іванов був психічно хворим (паранойя). Він був пацієнтом мого чоловіка, психіатра, професора

Юрія Сергійовича Ніколаєва.- А. Ніколаєва".

37. Криетоф Бурселье, Джованні Моро. "АУМ Синріке" - це ще квіточки... Неймовірно, але

в світі готуються до кінця світу мільйони людей. // Літературна газета. 12. 4. 95. (ерепечатка з

"Еуропео").

38. Хам же.

39. Там же.

40. Там же.

41. Бузова С. В. Методи корекції трофічних захворювань хворих з дистрофическими

захворюваннями опорно-рухового апарату. Доповідь на здобуття вченого ступеня доктора

медичних наук. Спеціальність: валеология, внутрішні болезни.- М., ЕННОМ, 1997, з. ПО.

42. Там же, з. 116.

43. Там же, з. 113.

44. Там же, з. 112.

45. Там же, з. 122.

46. Там же, з. 104.

47. Там же. з. 114.

48. Там же. з. 122.

49. Там же, з. 124.

50. Там же, з. 124.

51. Державна ВАК (Вища атестаційна комісія) поки привласнює тільки міри

кандидата наук по дисертаціях, написаних по валеології. Г-же Бузової затверджувала докторську

дисертацію деяка "Межакадемічеська ВАК". Це самозвана структура, створена декількома

окультними "академіями" (роді Міжнародній Академії Інформатизації або Академії

Енергоїнформационних наук). Зрозуміло, що валеологи вимагають, щоб і рішення цієї псевдонаучної

комісії признавалися державними університетами. Проте, і те. що за дослідження в області

валеології держава привласнює вчений ступінь кандидата наук, вже досить ганебно.

52. Зайців Г. Уроки Айболіта. Зростати здоровим. Під редакцією д. мед. н. В. В. Колбанова.СПб,

1995, з. 40.

53. Лаптев А. К. Тайна піраміди здоров'я. Учбова допомога по валеології для початкової

школи.- СПб., 1998, її. 106-111.

54. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- Спб., 1997.

з. 64.

55. См. розділ "Окультний расизм" в моїй книзі "Сатанізм для інтелігенції. Релігія без

Бога". (М., 1997, т. 1).

56. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- Спб., 1997,

з. 167.

57. Там же, з. 71.

58. Там же, з. 240.

59. Там же, з. 242.

60. Попів С. В. Валеология в школі і будинку. Про фізичне благополуччя школярів. Спб.,

1997, з. 40-41.

61. У психології є більш обережна точка зору на гіпноз: "У нормально

функціонуючому мозку закономірно чергуються три режими роботи: пильнування,

медленноволновий сон, парадоксальний сон. Ці три режими роботи мозку послідовно зміняють

одне інше. При порушенні, тим більше при відсутності хоч би одного з цих режимів виникають важкі порушення діяльності мозку і психіки. У мозку під час медитації, гіпнотичного стану спостерігається особливий тип електроенцефалограмми. Цей стан - не пильнування, не медленноволновий і не парадоксальний сон. Це особливий режим роботи мозку, в якому одночасно задіяні всі три режими роботи мозку. Цей якийсь субекстремальное стан, від короткочасного перебування в якому необхідно обов'язково відпочивати. А тривале перебування в подібному стані буде швидше усього згубно для людини. У стані медитації змінюється біохімічний стан мозку, підвищується рівень ендорфинов (ендогенних морфиноподобних речовин нейропептидной природи). Як ілюстрація можна привести приклад: одна молекула ендорфина в 100-200 раз активніше за молекулу екзогенних наркотиків. Почуття ейфорії, виникаюче в стані медитації, стимулює людину знову і знову повертатися до нього, він стає отаким «фізіологічним наркоманом»". (Филатова О. Валеология і ідеологія. Рецензія на освітню програму по валеології Г. К. Зайцева // Алтайська миссия.- Барнаул, 1998, № 2 (47), січень). У тій же статті абсолютно справедливо зазначається, що під виглядом валеології "сучасній безрелигиозному людині пропонується давно забута течія окультної науки".

62. Там же, з. 16.

63. Там же, з. 123.

64. Там же, з. 121.

65. Там же, з. 209.

66. Там же, з. 239.

67. "Великий інтерес представляє регіональна програма пропаганди здорового образу

життя Фонду Сороса, складовою частиною якої є програма навчання здоровому образу

життя, призначена для середніх шкіл країн Центральної і Східної Європи (уководитель і

розробник програми С. Шапіро)" (з. 15). Якась сумна символіка є в тому, що ім'я

фундатора Фонду Сороса в перекладі означає "похоронна урна, гроб".

68. Татарникова Л. Г. Педагогичеська валеология. Генезис. Тенденції развития.- Спб., 1997,

її. 222-223.

69. Там же, з. 216.

70. Пригадаємо пантеїстичну містику Вернадського, з його ідеєю ноосфери, тобто

безличностного, бессубъективного свідомості, і зіставимо її з тим, що пише один з метров масонсько-окультної

пропаганди Абель Гаатан в книзі "Світло Єгипту": "Спочатку ми помітимо, що з спинного

мозку і з основи головного мозку закінчуються живі струми оживляючої сили... Вся сукупність

цієї величезної планети з мільйонами людських істот представляє погляду присвяченого

прозорливого мережу джерел, струмочків, приток, рік, сяючих океанів сили, що закінчується з

радиирующего організму людини. Ми помітимо також, що ці світлоносні океани поступово

приймають форму спірального пояса, і що цей пояс розповсюджується "як туман" в атмосфері

планети. Це є астромагнетическая сфера, в якій утворяться астральні зони магнетичних

елементів планетного струму, який утворить містичні ланки ланцюга життя, що з'єднує організм

людини з душею зірок... Таким чином, з мільйонів людських істот обійдуть безперервні

промені духовного світла. По мірі того, як ці промені підіймаються, вони зливаються в потоки і океани в

астральному світлі за межами земної атмосфери, тоді як перший астральний пояс, що утворюється

з мозкових еманації, обмежений межами атмосфери планети. Всі ці сяючі океани ефірного

світла прагнуть зайняти ті плани, які ним властиві" (Абель Гаатан. Світло Єгипту, або Наука про

душу і звездах.- Вязьма, 1910, її. 331-332).

71. "Тема 3. Методика використання нетрадиційних коштів і видів оздоровлення...

Авторські оздоровчі програми (Івана П. К., йога, у-шу, цигун)" (Програми

регіональних кубанських компонентів загальної освіти. Ч. 7. Краснодар, 1996, з. 12). У списку

рекомендованої літератури увага педагогів звертається, наприклад, до такої книги:

Апанасенко Г. Л. Еволюция биоенергетики і здоров'я человека.- Спб., 1992.

72. Проблема не тільки освітня // Алтайська миссия.- Барнаул, 1998, № 2 (47), січень.

73. Новий Петербург. 11.9. 97.

74. Азаева Е. Деті розпусного "бога" // Комсомольська правда. 31. 10. 97.

Переглядів: 160 | Додав: АДМІН | Теги: Або про те, як хочуть перетворити школи в окуль | Рейтинг: 0.0/0