close

Ларингіт. симптоми, лікування
18.03.2020, 18:33

   Ларингіт - це запалення гортані, яке розвивається на тлі простудних або інфекційних захворювань. Слизові оболонки при ларингіті припухають і червоніють, при просочуванні крові можуть формуватися червоні точки. В окремих випадках запальний процес може торкнутися не тільки тканини гортані, а й трахеї, тоді захворювання класифікують як ларинготрахеїт.

   Багатьох пацієнтів турбує питання, заразний ларингіт чи ні. Все залежить від причин, що його викликали. Якщо захворювання спровоковано бактеріями або вірусами, такий ларингіт заразний для оточуючих. Однак захворювання, викликане переохолодженням або перевтомленням зв'язок, не загрожує оточуючим небезпечною інфекцією.
 
   Причини ларингіту
   Причиною ларингіту в більшості випадків є захворювання верхніх дихальних шляхів бактеріальної або вірусної природи, проте інші чинники теж можуть провокувати запальний процес в гортані:

  • бронхіт;
  • грип;
  • простудні захворювання;
  • вірусні інфекції;
  • алергія;
  • пневмонія;
  • механічне пошкодження гортані;
  • хімічний опік слизових гортані;
  • хронічні вогнища запалення в носоглотці;
  • перенапруження голосових зв'язок;
  • пересушене або запилене повітря.

   Ще однією частою причиною виникнення ларингіту є сильний стрес або емоційна перевтома. Ларингіт на нервовому грунті необхідно лікувати в стані спокою, щоб зменшити емоційне навантаження, що викликала запалення в гортані.
види ларингіту
   Катаральний ларингіт розвивається на тлі переохолодження або роздратування слизових оболонок токсичними речовинами (алкоголь, пари хімікатів, нікотин та ін.). Така форма захворювання протікає з початковим сверблячкою і охриплістю, які змінюються мокрим кашлем і підвищеною температурою тіла. В окремих випадках може початися набряк гортані з наступним виділенням гною і скупченням гнійних кірок.

   Підскладковий (стенозуючий) ларингіт найчастіше розвивається у дітей і становить серйозну небезпеку. Різке звуження просвіту гортані утруднює дихання, що може привести навіть до летального результату від задухи. Характерні ознаки підскладкового ларингіту - свистяче дихання, гавкаючий кашель, задишка, посиніння слизових оболонок і нігтів від нестачі кисню. Така форма захворювання характеризується нападами довжиною до півгодини, після яких дихання нормалізується, а пацієнт сильно потіє. Повторний напад може статися через тривалий проміжок часу, до двох тижнів.

   Гіпертрофічний (вузликовий) ларингіт супроводжується вираженою охриплістю голосу, сухим кашлем і першінням. Зміна тембру голосу у пацієнта викликано появою вузликових утворень на зв'язках при гіпертрофічному ларингіті. У багатьох пацієнтів, які перенесли таку форму захворювання в дитинстві, вже до підліткового віку голос нормалізується, медицина це пов'язує з гормональними змінами, що відбуваються в пубертатному періоді.
 
   При атрофічному ларингіті стоншується внутрішня слизова оболонка гортані, а пацієнти скаржаться на сухий кашель, сухість у роті і хрипкий голос. При сильному кашлі можуть відокремлювати гнійні скоринки з кривавими прожилками. Така форма ларингіту практично не зустрічається у дітей, зате захворюваність їм дуже підвищена у жителів Кавказу. Медики пов'язують це з традиційно великою кількістю прянощів і гострої їжі, яку вживають в цьому регіоні.

   Професійний (лекторський) ларингіт пов'язаний з постійним перенапруженням голосових зв'язок, необхідним для людей певного кола професій. Співаки, викладачі, працівники галасливого виробництва - все люди, чия діяльність пов'язана з постійним спілкуванням з аудиторією або в умовах, коли доводиться перекрикувати шум працюючого обладнання.

   Флегмонозний (гнійний) ларингіт характеризується важким перебігом з великої гнійної інфільтрацією, що зачіпає, крім слизових оболонок, м'язову і навіть хрящову тканину. Флегмонозний ларингіт зустрічається досить рідко, а схильні до нього діти старшого віку і чоловіки 30-40 років.


   Гострий ларингіт
   Гострий ларингіт
розвивається швидко і характеризується яскраво вираженим почервонінням слизових оболонок гортані. Причини такого захворювання можуть бути найрізноманітнішими - від забрудненого пилом або отруйними випарами повітря до інфікування бактеріями або вірусами і інших захворювань верхніх дихальних шляхів. Симптоми і лікування гострого ларингіту різної етіології схожі: пацієнти скаржаться на сухість у роті і першіння, нерідко температура підвищується до 37,5 ° С.
 

   Для лікування гострого ларингіту пацієнту необхідно 5-7 днів не розмовляти і виключити всі фактори, що впливають на стан гортані. Якщо причиною запалення було суміжне захворювання - його потрібно пролікувати, а також дотримуватися дієти без гострої, солоної і пряної їжі, занадто гарячих і холодних продуктів, алкоголю і нікотину.

   Гострий ларингіт у дітей подібний з симптомами дифтерії, напад викликає сильний набряк гортані і звуження її просвіту. Лікування гострого ларингіту у дітей необхідно починати негайно, для чого буде потрібно терміново доставити маленького пацієнта в лікарню.
хронічний ларингіт


   Хронічний ларингіт розвивається після одного або декількох захворювань на гостру форму. Непродумана терапія, нехтування рекомендаціями лікаря і несвоєчасно розпочате лікування - найпоширеніші причини переходу захворювання в хронічну форму.

   До симптомів хронічного ларингіту відносяться хрипота, підвищена стомлюваність, першіння і відчуття здавленості в горлі. Температури та інших порушень в цій формі захворювання не спостерігається. Лікування хронічного ларингіту має проходити під суворим контролем лікаря, який на попередньому обстеженні встановить причину захворювання і розробить план терапії інгаляціями, змащування і додатковими препаратами.

   Одним з ускладнень хронічної форми захворювання є хронічний гіпертрофічний (гіперпластичний) ларингіт. Він розвивається на тлі тривалого запущеного запалення гортані, яке не лікують. Характеризується хронічний гіперпластичний ларингіт розростанням епітеліальних тканин, що викликає почуття кома в горлі, печіння і поява захриплості.
 
Ознаки ларингіту
   До перших ознак ларингіту відносять першіння в горлі і сухий кашель, в окремих випадках гострої форми може незначно збільшуватися температура. З розвитком захворювання у пацієнтів хрипне голос, а кашель з сухого може перейти у вологий з откашливанием мокротиння, що виділяється в гортані. У ряді випадків загострення ларингіту може супроводжуватися утрудненням дихання, пов'язаним зі звуженням просвіту гортані.

Ознаки ларингіту у дітей більш специфічні, оскільки в цьому віці пацієнти схильні до нападоподібний перебігом захворювання. Так званий «помилковий круп» протікає гостро з свистячим диханням і гавкаючим кашлем, посинінням нігтів і слизових оболонок, викликаним нестачею кисню. Такий напад триває до півгодини, після чого набряк спадає, а дитина лягає спати. При появі таких нападів важливо виключити наявність дифтерії, тому необхідно терміново доставити пацієнта в найближчу лікарню для консультації і спостереження лікаря.



Перша допомога при ларингіті



Перша допомога при ларингіті у дорослих включає зігріваючі компреси на ніч, гарячі ванночки з гірчицею, в яких необхідно парити ноги, теплі полоскання. У цей період необхідно менше говорити і відмовитися від занадто гарячої, холодної і гострої їжі.

Компреси при ларингіті повинні бути напівспиртовим, тобто з горілкою або розведеним спиртом в пропорції 1 до 3. Змочену в горілці марлю або натуральну тканину накривають шаром поліетилену або целофану і загортають теплим шарфом. Такий компрес зігріє і поліпшить приплив крові в пошкоджених захворюванням тканинах.
 
Ларингіт у немовлят часто зустрічається в формі «помилкового крупа» і супроводжується спазмом гортані і сильною задишкою. В такому випадку першою допомогою при ларингіті стануть антигістамінні і спазмолітичні препарати. До приїзду швидкої необхідно зволожувати повітря в приміщенні, а при наявності в будинку небулайзера зробити інгаляцію з фізіологічним розчином або лужною мінеральною водою, яка розширить просвіт гортані і прискорить виділення мокротиння.



Лікування ларингіту



Лікування ларингіту вимагає ретельної попередньої діагностики, в ході якої лікар повинен встановити причини появи захворювання. У більшості випадків ларингіт розвивається на тлі інфекційних або вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів, тому перш за все потрібно вилікувати їх для усунення запального процесу в гортані.

   У перші 5-7 днів пацієнтові рекомендується не розмовляти і не вживати гарячу, холодну, гостру, пряну і іншу їжу, дратівливу слизову оболонку запаленої глотки. На тлі таких обмежень проводиться додаткова медикаментозна терапія, спрямована на зменшення запалення і поліпшення відділення мокротиння.



   Препарати для лікування ларингіту



   Беродуал при ларингіті призначають в перші дні з початку захворювання. Він допомагає посилити секрецію мокротиння і поліпшити її відділення. Цей препарат випускається у формі аерозолю і небуло для використання в інгалятори-небулайзері.

.
 
   Лізобакт при ларингіті має місцеву антисептичну дію діючих речовин, що входять до його складу. Ці таблетки від ларингіту призначають дорослим і дітям старше трьох років для розсмоктування.

   Люголь при ларингіті використовують у формі рідини для змащування запалених слизових оболонок або спрея. Компоненти цих ліків від ларингіту надають місцеве подразнюючу дію і знищує патогенну флору.

   Пульмикорт при ларингіті використовується в якості екстреної допомоги для зняття набряку гортані. Часто цей препарат використовується в педіатрії для лікування стенозуючого ларингіту.

   Гексорал при ларингіті має місцеву антимікробну і антигрибковий дію широкого спектра. Призначається для лікування запальних процесів в гортані бактеріальної природи. Залежно від віку пацієнта може використовуватися в формі аерозолю або сиропу при ларингіті.



Антибіотики при ларингіті



Антибактеріальна терапія при ларингіті повинна бути розроблена виключно лікуючий лікар, враховуючи обстеження і групи аналізів. Найчастіше в медицині застосовуються антибіотики при ларингіті з груп пеніцилінів, цефалоспоринів та макролідів. Тривалість курсу і дозування необхідно дотримуватися відповідно до рекомендацій лікаря і ні в якому разі не починати лікування антибіотиками самостійно.



Інгаляції при ларингіті



   Інгаляції при ларингіті можуть проводитися як за допомогою аерозольних інгаляторів, так і через небулайзер або з використанням народних рецептів. Інгаляції з гідрокортизоном при ларингіті виконуються лікарем і полягають в зрошенні за допомогою спеціального інструментарію запалених тканин гортані.
 
   При ларингіті у дітей інгаляції роблять протизапальними і муколитичними препаратами, а також засобами, що знімають набряклість гортані. Ультразвуковий або компресорний небулайзер в цій справі в домашніх умовах хороший помічник - з його допомогою можна робити як прості інгаляції з фізіологічним розчином, зволожуючі слизову оболонку, так і з більшістю препаратів для лікування ларингіту.



Лікування ларингіту при вагітності



   Інфекційний ларингіт при вагітності, як і інші захворювання, може негативно позначитися на розвитку плоду, оскільки збудник вільно долає плацентарний бар'єр. Терапія для таких пацієнток повинна підбиратися з урахуванням цілого ряду факторів, що включають індивідуальні особливості організму жінки.

   Лікування ларингіту при вагітності будується переважно на рецептах народної медицини, які включають відвари трав, полоскання і гарячі ніжні ванни. Застосування муколитиків і антисептичних засобів необхідно узгоджувати з лікарем і суворо дотримуватися його рекомендацій.
профілактика ларингіту

   Оскільки запалення гортані є в більшості випадків ускладненням простудних і вірусних захворювань, то профілактика ларингіту зводиться до зміцнення імунної системи і підвищення опірності організму інфекціям. Дуже важлива профілактика ларингіту у дітей, адже у них це захворювання протікає особливо важко.

   Щоб не доводити до медикаментозного лікування ларингіту у дітей, необхідно починати зміцнювати імунітет дитини якомога раніше. Загартовування, холодні обливання, повноцінне і різноманітне харчування з включенням достатньої кількості сезонних овочів і фруктів - це мінімальні кошти, які допоможуть зміцнити захисні сили дитячого організму. У міжсезоння і період вірусних захворювань необхідно обмежувати контакти з хворими людьми і рідше бувати в місцях масового скупчення людей, щоб уникнути інфікування.

 

Категорія: Терапія | Додав: АДМІН | Теги: гострий ларингіт, Флегмонозний (гнійний) ларингіт, медицина ларингит лечение, хронічний ларингіт
Переглядів: 701 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0