close

Операції на шлунку
10.03.2020, 23:43

Гастротомія - різання шлунку.

Показання: діагностика захворювань шлунка.

Оперативний доступ: серединний, зрідка трансректальний, або косий, розріз. Вертикальні розрізи проводять відповідно до ходу великих судин у малосудинних ділянках. На межі серединної та нижньої третин передньої стінки шлунка, відступивши на 4 см донизу від малої кривини, роблять косий розріз через усі шари стінки завдовжки 5-6 см. Після розведення країв рани гачками стає видно внутрішні стінки шлунка, воротар, а після введення в шлунок підйомників - кардію. Рану шлунка зашивають непереривним кетгутовим швом, який ввертає краї рани шлунка всередину, або звичайним обвивним, після чого накладають другий ряд вузлових серозно - мязових шовкових швів.

ЗАШИВАННЯ ПРОРИВНОЇ ВИРАЗКИ ШЛУНКА

   Показання: проривні виразки при перитоніті, високий ступінь операційного ризику (похилий вік, тяжкі супутні захворювання), "свіжа" виразка без морфологічних ознак хронічного процесу та виразкового анамнезу.

   Оперативний доступ: верхня серединна лапаротомія

   Техніка. Виявляють проривний отвір, який найчастіше міститься у воротарному відділі на передній стінці шлунка, та зашивають його вузловими серозно-мязовими швами в поперечному до осі шлунка напрямку з подальшим накладанням другого ряду серозно-мязових швів у тому самому напрямку. До зашитої виразки часто підшивають великий чепець на ніжці.

   Також застосовують пластику проривного отвору чепця на ніжці за Опелем-Полікарповим (тампонада проривної виразки шлунка). За цією методикою ділянку чепця на ніжці, розмір якої відповідає діаметру проривного отвору, прошивають у кінцевому відділі кетгутовою ниткою. Кінці ниток проводять через проривний отвір і прошивають стінку шлунка зсередини назовні на відстанні 1,5-2см від краю отвору і 1-1,5см один від одного з одного боку. Під час завязування ниток чепець увертають у просвіт шлунка і тампонують проривний отвір. Додатковими вузловими швами із захопленням чепця прикривають проривний отвір і вузол кетгутової лігатури.

ГАСТРОСТОМІЇ

   Показання: неоперабельний рак стравоходу та кардіальної частини шлунка, поранення, опіки та звуження стравоходу.

   Розрізняють  тимчасові гастротомії (трубчасті) та постійні (губоподібні). Тимчасові гастростоми закриваються самостійно після видалення трубки. Для закриття постійної гастростоми потрібна операція.

   Оперативний доступ: трансректальна лівобічна лапаротомія (розріз завдовжки 10см від ребровоїдуги вниз).

   Тимчасова гастростомія за Вітцелем. Шлунок виводять в опеаційну рану. До передньої стінки органа, посередині між малою та великою кривиною вздовж довгої осі прикладають гумову трубку так, щоб кінець її лежав у ділянці воротарної частини.

   Над трубкою накладають 6-8 серозно мязових шовкових швів, після завязування яких її вкривають стінкою шлунка. У ділянці воротаря з нижнього краю раніше накладених швів виконують кисетний шов, усередині якого розрізають стінку шлунка. Вільний кінець трубки вводять у просвіт органа, після чого затягують шов. Поверх нього накладають 2-3 серозно-мязові шви.

   На стінку шлунка по обидва боки від трубки накладають серозно-мязові шви, які беруть на тримачі. Скалпелем роблять невеликий розріз шкіри по зовнішньому краю лівого прямого мяза живота під контролем лівої руки, заведеної в черевну порожнину. Корцангом або іншим затискачем проколюють іншу решту мяких тканин черевної стінки, захоплюють обидва тримачі та вільний кінець трібки і виводять їх на переднючеревну стінку через виконаний отвір. Виведеними нитками прикріплюють трубку до шкіри. Стінку шлунка 4-5 вузловими швами, накладеними на відстані каналу до пристінкової очеревини. Рану черевної стінки зашивають наглухо.

Категорія: Оперативна хірургія | Додав: АДМІН | Теги: гастростомія
Переглядів: 965 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.5/2