Головна » Файли » Медичні дисципліни » Оперативна хірургія [ Додати матеріал ]

Діафрагма
12.01.2015, 18:49

Діафрагма — м’язово-сухожилкова перегородка між грудною кліткою і живо­том, яка бере найактивнішу участь в акті дихання. Волокна діафрагми, починаю­чись по периметру нижнього отвору грудної клітки, йдуть досередини й утворюють сухожилковий центр. Зверху діафрагма вкрита пристінковою плеврою (у місцях, де розташовані легені, і в реброво-діафрагмових пазухах), знизу — пристінковим лис­тком очеревини.

Сухожилковий центр діафрагми (centrum tendineum) має форму трилисника і займає її середину (мал. 127; див.). Сухожилкова частина утворює правий (більший) і лівий купол, також має втиснення від серця. У ній розріз, мають правий і лівий бічний, а також передній (середній) відділи. У передньому відділі розташований отвір для нижньої порожнистої вени та правого діафрагмового нерва (foramen v.cavae).

  Навколо сухожилкового центра розташована м’язова частина діафрагми, у складi якої виділяють три частини: груднинну (pars sternalis), реброву (pars costalis) і попе­рекову (pars lumbalis). Груднинна частина починається від внутрішньої поверхні ме­чоподібного відростка груднини, реброва — від VII—XII ребер. Поперекова частина має дві ніжки, праву та ліву (crus dextrum et sinistrum), між якими розташований aортальний отвір діафрагми (hiatus aorticus). Через цей отвір проходять аорта і груд­на протока. Ніжки діафрагми після формування аортального отвору перехрещуються і, розходячись, утворюють стравохідний отвір (hiatus esophageus), через який ра­зом зі стравоходом проходять блукаючі нерви (на рівні X грудного хребця).

  Між м’язовими частинами діафрагми існують проміжки трикутної форми: груд- нинно-ребровий трикутник (trigonum sternocostale), через який проходять верхні надчеревні артерії і вени, та попереково-ребровий трикутник (trigonum lumbocostale). Ці трикутники є слабкими місцями діафрагми: тут можливі прориви гною з грудної порожнини в черевну; також вони можуть бути грижовими воротами.

  У кровопостачанні діафрагми беруть участь права та ліва нижні діафрагмові ар­терії (аа. phrenicae inferiores dextra et sinistra), верхні діафрагмові артерії (аа. phrenicae superiores), перикардіодіафрагмова артерія (a. pericardiacophrenica), а також гілки шести нижніх задніх міжребрових артерій (аа. intercostales posteriores). Венозний відтік з діафрагми відбувається в нижню порожнисту вену (v. cava inferior), внутріш­ню грудну вену, в непарну (v. azygos) та півнепарну (v. hemiazygos) вени, а також у нижні міжреброві вени.

  Іннервують діафрагму діафрагмовий нерв (n. phrenicus), гілки шести нижніх міжребрових нервів (nn. intercostales), а також гілки блукаючих і симпатичних нервів (nn. vagi et nn. sympathici).

Категорія: Оперативна хірургія | Додав: АДМІН | Теги: діафрагма, Топографічна анатомія грудей
Переглядів: 583 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0