close

Ситуаційні задачі по урології
21.11.2016, 18:52

Задача до білету №24 питання 3

Чоловік, 47 років, скаржиться на почащені позиви до сечовипускання, приступоподібний біль у лівій поперековій ділянці та лівому підребер’ї. Хворіє протягом 1 місяця. Під час ультразвукового дослідження нирок виявлено в середньому сегменті лівої нирки гіперехогенне утворення 0,5 см з чіткою акустичною доріжкою, пієлоектазію, а також розширення верхньої третини лівого сечовода. Яку патологію можна підозрювати у даного хворого?

Відповідь: Дані УЗД нирок вказують на наявність конкремента у лівій нирці, тобто у хворого має місце сечокам’яна хвороба.

Задача до білету №22 питання 3

Чоловік, 70 років, скаржиться на часте сечовипускання вночі (до 4-5 разів). За даними УЗД сечового міхура і простати виявлено: в просвіт сечового міхура з боку його шийки виступає додатковий утвір у вигляді “горба” з гладкими чіткими контурами, розмір простати 6х4х3 см. Залишкової сечі 80 мл. Яку патологію можна підозрювати у даного хворого?

Відповідь: Дані УЗД сечового міхура і простати вказують на доброякісну гіперплазію передміхурової залози.

Задача до білету №14 питання 4

Хворий скаржиться на інтенсивний біль у лівій поперековій ділянці, озноби, які супроводжуються підвищенням температури тіла до 38ºС. Загальний аналіз сечі: відносна густина – 1035, реакція кисла, сеча каламутна, лейкоцити вкривають все поле зору, еритроцити – 10 в полі зору, цукор не виявлено, білок 0,066 г/л, епітелій плоский одиничний в полі зору, бактерії ++ (два плюса). Про яке захворювання можна думати згідно отриманого аналізу сечі?

Відповідь: У аналізі має місце підвищення відносної густини, поява каламутності, виражена лейкоцитурія, поява еритроцитів і білка, виражена бактеріурія. Даний аналіз сечі вказує на наявність гострого запального процесу у верхніх сечових шляхах, зокрема – гострого пієлонефриту.

Задача до білету №3 питання 4

У хворого який скаржиться на болі ниючого характеру в правій поперековій ділянці виконано дослідження сечі за методом Нечипоренко. У 1 мл сечі виявлено: еритроцитів – 1200, лейкоцитів – 12000 (серед яких 20% – активні, а 15% – клітини Штернгеймера-Мальбіна), циліндрів – 28. Про яке захворювання можна думати згідно отриманого аналізу сечі?

Відповідь: У аналізі має місце незначне збільшення кількості еритроцитів і циліндрів, та значне збільшення (у три рази) лейкоцитів і поява активних лейкоцитів та клітин Штернгеймера-Мальбіна. Даний аналіз сечі вказує на наявність хронічного запального процесу у верхніх сечових шляхах, зокрема – хронічного пієлонефриту.

Задача до білету №4 питання 3

Хворому проведено дослідження сечі за пробою Зимницького. Дослідження розпочато о 6 годині ранку. Під час проведення проби хворий випив 2 л рідини. Кількість виділеної сечі у порціях коливалась від 35мл до 95мл, денний діурез склав 170мл, а нічний-295мл, питома вага від 1009 до 1012. Про що свідчать такі результати аналізів?

Відповідь: Даний аналіз сечі демонструє, що у хворого порушена концентраційна і видільна функція нирки, на це вказує мала кількість сечі в кожній порції, переважання нічного діурезу над денним, об’єм діурезу становить 25% випитої рідини, низька відносна густина сечі в кожній порції (гіпоізостенурія). Це може свідчити про ниркову недостатність.

Задача до білету №10 питання 4

Хворій виконано екскреторну урографію на 15 хвилині в положенні лежачи та стоячи. В положенні лежачи: контраст заповнює чашечко-мискову систему (ЧМС) правої і лівої нирок. ЧМС правої нирки правої нирки розміщується на рівні L1-3, мисково-сечовідний трикутник тупий; ЧМС лівої нирки розміщується на рівні Th12-L2, мисково-сечовідний трикутник тупий. В положенні стоячи: ЧМС правої нирки правої нирки незначно розширена, розміщується на рівні L4-5, мисково-сечовідний трикутник гострий, чашечки повернуті до крила правої здухвинної кістки, сечовід S-подібної форми; ЧМС лівої нирки розміщується на рівні Th12-L2, мисково-сечовідний трикутник тупий. Про яку патологію можна думати за даними проведеного дослідження?

Відповідь: Дана екскреторна урографія вказує на наявність у хворої нефроптозу справа, про що свідчить зміщення правої нирки в положенні стоячи до рівня 4-5 поперекових хребців, розширення ЧМС, зігнутість сечовода, мисково-сечовідний трикутник утворює гострий кут, нависання чашок над здухвинною кісткою.

Задача до білету №25 питання 4

Хворому виконано ретроградну пієлографію зліва, введено контраст у кількості 10 мл. На знімку отримано овальної форми порожнину з чіткими рівними краями, розміром 10х8 см, яка розміщується на рівні Th12-L2. сечовід розміщується з медіальної сторони цієї порожнини. Про яку патологію можна думати за даними проведеного дослідження?

Відповідь: Дана ретроградна пієлографія вказує на наявність у хворого лівобічного гідронефрозу, про що свідчить овальної форми порожнина з чіткими рівними краями.

Задача до білету №2 питання 2

Хворий, 69 років, поступив із скаргами на відсутність сечовипускання протягом 1 доби, болючі позиви до сечовипускання під час яких сеча не виділяється. Об’єктивно: над лобком спостерігається грушоподібної форми вип’ячування. Дані ректального пальцьового дослідження простати: простата значно збільшена в розмірах, безболюча, тугоеластичної консистенції, серединна борозна згладжена, слизова прямої кишки вільно рухома. Лікар діагностував гостру затримку сечі. Яку невідкладну допомогу необхідно надати хворому?

Відповідь: З метою надання невідкладної допомоги слід виконати катетеризацію сечового міхура гумовим катетером.

Задача до білету №2 питання 3

У хворого із гострою затримкою сечі провели забір крові для дослідження на вміст креатину і сечовини. Результати: сечовина – 21,5 ммоль/л, креатинін – 1420 мкмоль/л. Дайте інтерпритацію отриманих результатів дослідження.

Відповідь: Значне підвищення рівня сечовини і креатиніну крові вказує на тяжке порушення функції нирок (ниркову недостатність).

Задача до білету №21 питання 2

Хворий, 73 років, поступив із скаргами на відсутність сечовипускання протягом 2 діб, болючі позиви до сечовипускання під час яких сеча не виділяється. Об’єктивно: над лобком спостерігається грушоподібної форми вип’ячування, яке піднімається над пупком на 2 см. Дані ректального пальцьового дослідження простати: простата значно збільшена в розмірах, помірно болюча, горбиста, кам’янистої консистенції, серединна борозна згладжена, слизова прямої кишки нерухома. Лікар діагностував гостру затримку сечі. Була виконана спроба катетеризації сечового міхура гумовим і металевим катетером. Під час катетеризацій не вдалося проникнути в сечовий міхур із-за наявної твердої перешкоди в простатичному відділі уретри. Яку невідкладну допомогу необхідно надати хворому?

Відповідь: З метою надання невідкладної допомоги слід виконати капілярну пункцію сечового міхура.

Задача до білету №7 питання 1

Хворий який має одну тільки нирку, поступив із скаргами на приступоподібні болі в лівій поперековій ділянці, які іррадіюють у ліве яєчко і внутрішню поверхню лівого стегна, відсутність сечовипускання протягом 1 доби. Під час УЗД лівої нирки виявлено помірне розширення чашечко-мискової системи і верхньої третини лівого сечоводу. Під час хромоцистоскопії виділення синьки із вічка лівого сечоводу не спостерігалося, сечовий міхур пустий. Який невідкладний стан розвинувся у хворого?

Відповідь: У хворого розвинулася гостра постренальна анурія, яка зумовлена обтурацією конкрементом сечовода єдиної нирки, на що вказують дані клініки та додаткових методів обстеження.

Задача до білету №15 питання 2

Хвора була виконана над піхвова ампутація матки з приводу фіброміоми. Для відведення сечі поставлений постійний катетер Фолея. За першу добу після операції хворій перелито 1200 мл розчинів. До кінця другої доби сечі по катетеру не отримано. Виконано хромоцистоскопію під час якої виділення синьки з вічок сечоводів не спостерігалося. Була зроблена спроба катетеризації сечоводів під час якої сечовідний катетер вдалося ввести на 2 см у вічко лівого сечоводу і на 3 см у вічко правого, далі катетер не просувався із-за механічної перешкоди. Лікар діагностував гостру постренальну анурію зумовлену ятрогенним ушкодженням (перев’язкою) обох сечоводів під час гінекологічної операції. Яку невідкладну допомогу необхідно надати хворій?

Відповідь: Хвору необхідно негайно взяти на операцію і ліквідувати перешкоду відтоку сечі шляхом розтинання лігатур.

Задача до білету №11 питання 4

Хворому виконано осадову цистографію, доповнену пневмоцистографією. На рентгенограмі видно сечовий міхур круглої форми, у ділянці його правої бічної стінки простежується чітка рентгенпозитивна тінь з нерівними краями, розміром 4х3 см, яка вдається в порожнину сечового міхура. Про яку патологію можна думати за даними проведеного дослідження?

Відповідь: Дані осадової цистографії вказують на наявність у хворого пухлини сечового міхура, яка розміщується в ділянці правої бічної стінки.

Задача до білету №23 питання 4

Хворому виконано пневмоцистографію. На рентгенограмі видно сечовий міхур овальної форми з чіткими, рівними краями, поздовжній діаметр більший за поперечний, в центрі сечового міхура розміщується чітка рентгенпозитивна тінь круглої форми, розміром 5х4 см. Про яку патологію можна думати за даними проведеного дослідження?

Відповідь: Дані пневмоцистографії вказують на наявність у хворого каменя сечового міхура.

Категорія: Урологія | Додав: АДМІН | Теги: Ситуаційні задачі
Переглядів: 2263 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/4