Головна » Файли » Патоморфологія » 1 [ Додати матеріал ]

ГІДРОПІЧНА ( ВАКУОЛЬНА) ДИСТРОФІЯ
10.12.2016, 12:43

Гідропічна, чи вакуольна, дистрофія характеризується появою в клітині вакуолей, наповнених цитоплазматичною рідиною. Рідина накопичується в цистернах ендоплазматичного ретикулума й у мітохондріях, рідше в ядрі клітини. 
 Механізм розвитку гідропічної дистрофії складний і відображає по-рушення водно-електролітного і білкового обміну, які ведуть до зміни ко-лоїдно-осмотичного тиску в клітині. Велику роль грає порушення проник-ності мембран клітини, що супроводжується їх розпадом. Це веде до ак-тивації гідролітичних ферментів лізосом, що розривають внутрішньомо-лекулярні зв'язки з приєднанням води. Власне кажучи, такі зміни клітини є вираженням фокального колікваційного некрозу. 
 Гідропічна дистрофія спостерігається в епітелії шкіри, ниркових ка-нальців, у гепатоцитах, м'язових і нервових клітинах, а також у клітинах кори наднирників. Причини розвитку гідропічної дистрофії в різних орга-нах неоднозначні. У нирках - це ушкодження гломерулярного фільтра (гломерулонефріт, амілоїдоз, цукровий діабет), що веде до гіперфільт-рації і недостатності ферментної системи нефроцитів, яка в нормі забез-печує реабсорбцію води; отруєння гліколями, гіпокаліємія. У печінці гід-ропічна дистрофія виникає при вірусному і токсичному гепатитах. Причи-нами гідропічної дистрофії епідермісу можуть бути інфекції, алергії.
Макроскопічна картина: зовнішній вигляд органів не змінюється при гідропічній дистрофії. 
Мікроскопічна картина: паренхіматозні клітини збільшені в об'ємі, їхня цитоплазма заповнена вакуолями, що містять прозору рідину. Ядро змі-щається на периферію, іноді вакуолізується чи зморщується. Наростання гідропії приводить до пошкодження ультраструктур клітини і переповнен-ню клітини водою, появі заповнених рідиною балонів, що є проявом ба-лонної дистрофії.
Наслідки: може завершитися фокальним (локальним) колікваційним не-крозом і загибеллю клітини (тотальний колікваційний некроз). Функція ор-ганів і тканин при гідропічній дистрофії різко знижена.

 

Категорія: 1 | Додав: АДМІН | Теги: ГІДРОПІЧНА ( ВАКУОЛЬНА) ДИСТРОФІЯ
Переглядів: 237 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0