close

Операції при гнійних процесах на шиї
03.01.2015, 04:03

Місцем локалізації гнійних процесів на шиї є її клітковинні простори: підборіддя і підщелепні, судинні, ретровисцеральное, превисцеральное. Частіше флегмони виникають в результаті запалення лімфатичних вузлів. Гнійні процеси на шиї небезпечні, оскільки можуть призвести до поширення гною в клітковину середостіння, до руйнування великих кровоносних судин з подальшим масивним кровотечею, до набряку гортані, до здавлення трахеї. Враховуючи це, необхідно гнійні вогнища на шиї розкривати своєчасно і достатньо широко, досягаючи межі здорових тканин. Недотримання цієї умови може призвести до поширення флегмони на середостіння.
Принципи розтину гнійних вогнищ в підщелепної області описані в V розділі. Схема розрізів для розкриття гнійників представлена на рис. 1.

Рис. 1. Розрізи на шиї.
А - для перев'язки судин: 1 - a. carotis communis; 2 - a. carotis externa; 3 - a. lingulis; 4 - a. facialis; 5 - a. subclavia. Б. - для розтину флегмон: 1 клітковини судинного піхви і 2 - додаткові розрізи в бічному трикутнику шиї; 3 - ретровисцерального простору; 4 - претрахеального простору.

   

 

 

   Флегмона клітковини судинного піхви шиї. У фасциальном ложі судин шиї розташовані лімфатичні судини і вузли, що відводять лімфу від голови і шиї. Для розкриття розвинулася тут флегмони проводять широкий розріз по передньому або задньому краю грудино-ключично-соскоподібного м'яза. Після розсічення шкіри, підшкірної клітковини, поверхневої фасції з m. platysma, розкриття піхви грудино-ключично-соскоподібного м'яза і зміщення м'яза в сторону, до вогнища запалення слідують тупим шляхом, розсовуючи тканини зондом, зімкнутими ножицями або пінцетом. Це охороняє від випадкового поранення кровоносних судин. Розкритий гнійний вогнище дренують.
У разі поширення запального процесу в область надключичной ямки необхідно зробити контрапертуру в бічному трикутнику шиї. Для цього найбільш зручний розріз, проведений на 1 см вище і паралельно ключиці в ділянці між грудино-ключично-соскоподібного і трапецієподібної м'язом. При великих гнійних процесах доводиться вдаватися до шкірно-м'язовим клаптевим розрізах. Для організації широкого відтоку гною допустимо перетин поперек грудино-ключично-соскоподібного м'яза.
   Флегмона ретровисцерального простору (рис. 2). Для розтину флегмони ретровисцерального простору розріз проводять по передньому краю лівого грудино-ключично-соскоподібного м'яза від грудини вгору на достатньому протягом, що забезпечує хороший відтік гною. Після розсічення шкіри, підшкірної клітковини, поверхневої фасції з m. platysma, другої і третьої фасцій шиї, зміщення назовні судинного пучка та досередини - щитовидної залози йдуть до гнійного вогнища тупим шляхом, зазвичай пальцем у рукавичці. Іноді доводиться лігувати і перетинати нижні щитовидні артерію або вену. Рану широко, але пухко тампонують. Хворого слід оперувати на столі з піднятим ножним кінцем, щоб гній не оттекал в бік середостіння. В такому ж положенні хворий повинен залишатися після операції.

розташування абсцесів шиї схема
 

Рис. 2. Розташування абсцесів шиї (схема). Стрілками показані шляхи інфікування.
1 - заглотковий абсцес; 2 - предпозвоночный абсцес (позаду предпозвоночной фасції); 3 - абсцес в spatium. retroviscerale; 4 - абсцес в spatium intraponeuroticum suprasternale; 5 - підшкірний абсцес; 6 - абсцес в spatium praeviscerale.

 

 

 

 

 

 

   Флегмона превісцерального простору. Для розтину флегмони розріз проводять у поперечному напрямку паралельно верхньому краю рукоятки грудини між грудино-ключично-соскоподібного м'язами. Розтинають шкіру, клітковину, поверхневу та власної фасції шиї. Vv. jugulares anteriores і розташовану тут венозну дугу зміщують або перерізають після перев'язки. Тупим шляхом проходять третю фасцію шиї. Довгі м'язи гортані розсовують. Після поділу четвертої фасції шиї і піогенною оболонки евакуюють гній. З метою дренажу в рану вводять тонкі гумові смужки.

medical-enc.com.ua

Категорія: Оперативна хірургія | Додав: АДМІН | Теги: Операції в разі гнійних процесів на
Переглядів: 2509 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.2/6