close

Тема 2.Первобитное суспільство: витоки емпіричного лікування
27.06.2015, 22:31

(2 години)

План :

1. Становлення первісного суспільства і первісного Врачево-ня.

2. Лікування і зародження культів і вірувань.

3. Лікування в період розкладу первісного суспільства.

1. Епоха первісного ладу охоплює період від появи перших людей до виникнення класового суспільства. Цю епоху прийнято також називати кам'яним століттям. Існування первісно-общинного ладу як особливої ??суспільно-економічної формації і загальні закономірності розвитку суспільства в цей період вперше обгрунтували класики марксизму-ленінізму.

Характерною особливістю первісного суспільства було те, що всі його члени мали однакове ставлення до засобів виробництва і спосіб отримання частки суспільного продукту був для всіх єдиним, тобто головною відмінною рисою первісного ладу була відсутність приватної власності і класів.

Історію первісного ладу можна відновити за даними палеоантропології, археології та етнографії.

Більшість вчених вважають, що процес розвитку первісного ладу і становлення людини (антропогенез) відбувалися одночасно і послідовно. Розселення перших людей обмежувалося областями з теплим кліматом (Африка, Східна і Південна Азія, Південно-Західна Європа).

3. Розкладання первісно-общинного ладу почалося в XV тисячоліттях до н. е.. Основним змістом цього процесу було зародження приватної власності і приватного господарства, класів і держав. Розпад первісного суспільства протікало в двох основних формах: патріархат і матріархат, які розвивалися паралельно

Патріархат був найбільш поширений. Він виникав там, де суспільна нерівність формувалося за провідної економічної та суспільної ролі чоловіка, що призводило до поступової заміни матрилинейностью рахунки споріднення патрилинейной, матрилокального поселення - патрилокальну.

Матріархат був порівняно рідкісною формою розкладання первіснообщинного ладу і розвивався, коли суспільна нерівність формувалося при збереженні провідної економічної ролі жінки і материнської-родового культу (ашанти, Наяр, мінангкабау та інші народи).
Кофе в зернах от medbib.in.ua
На нашій планеті до теперішнього часу збереглися племена, що жили перш за традиціями матріархату (наприклад ірокези). Традиційні ознаки матріархату 'довгий час зберігалися в таких великих рабовласницьких державах, як стародавній Єгипет або Хетське царство, де протягом всієї їхньої історії мало місце високе положення жінки, і престол передавався по жіночій лінії, (для того, щоб стати правителем країни, фараон повинен був одружитися на своїй сестрі, дочці або мачусі).

У період розкладання первіснообщинного ладу чітко проявилися відмінності в темпах історичного прогресу людства в різних регіонах земної кулі. У найбільш сприятливих економічних зонах (родючих долинах найбільших річок) процес розкладання первісного суспільства завершився в III-II тисячоліттях до н. е.. (Месопотамія, долина Нілу, басейн Інду). У найменш сприятливих для землеробства районах Океанії, Австралії, Африки він триває до теперішнього часу.

Найважливішою подією в галузі культурного розвитку людства наприкінці первісної епохи стало винахід в IV тисячолітті до н. е.. ієрогліфічним писемності у шумерів і єгиптян, а пізніше - у критян, китайців, майя та інших народів.

В області лікування в цей період закріплювалися і розвивалися традиційні навички і прийоми, розширювалося коло лікарських засобів, виготовлялися інструменти для лікування з металу (мідь, бронза, залізо), розвивалася допомогу пораненим общинникам під час почастішали воєн .

До числа оперативних методів лікування, які вироблялися в сінполітейних племенах, які перебували на стадії розкладання первісного суспільства, відносяться також ритуальне обрізання під час ініціації, ампутації кінцівок, а за деякими даними, і кесарів розтин.

Список літератури

1. Бородулін Ф.Г. Історія медицини. Вибрані лекції. - М.: Медицина, 1961. - 252 с.

2. Грицак Е.
Шампунь от medbib.in.ua
Н. Популярна історія медицини. - М.: Вече, 2003. - 464 с.

3. Заблудовський П, Е. Історія вітчизняної медицини: Матеріали до курсу історії медицини: Ч 1. Період до 1917 р. - М.: Изд. ЦОЛІУВ, 1969. - 400 с.

4. Заблудовський П.Є. Історія вітчизняної медицини: Учеб. посібник: Ч. 2. Медицина в СРСР. - М.: Изд. ЦОЛІУВ, 1971. - 90 с.

5. Заблудовський П.Є., Гачок Р.Р., Кузьмін М.К. Історія медицини. - М.: Медицина, 1981.

6. Історія медицини: Матеріали до курсу історії медицини / За ред. Б.Д. Петрова. - М.: Медицина, 1954. - 282 с.

7. Кузьмін М.К. Історія медицини: Нариси. - М., 1978. - 197 с.

8. Лісіцин Ю.П. Історія медицини: Підручник. - М.: ГЕОТАР-МЕД, 2004. - 400 с.

9. Медицина / / Велика медична енциклопедія. Т. 17. - 2-е вид. - М.: Медична енциклопедія, 1960. - Стб. 47 - 512.

10. Медицина / / Велика медична енциклопедія. Т. 14. - 3-е вид. - М., 1980. - С.7 - 322. Стб. 1 - 947.

11. Медичний енциклопедичний словник / За ред. В.І. Бородуліна. - М.: Онікс XXI століття, 2002. - 704 с.

11. Мирський Б. М. Історія медицини в Росії в ХVI-ХIХ ст. - М.: РОС-СПЕН, 1996. - 400 с.

12. Мультановський М.П. Історія медицини: Підручник. - М.: Медицина, 1967. - 348 с.

13. Семенченко В.Ф. Історія фармації. - М.: ІКЦ «МарТ», 2003.

14. Сорокіна Т.С. Історія медицини: Підручник. У 2-х т. - М.: Изд-во РУДН, 1992. - 386 с.

15. Сорокіна Т.С. Історія медицини: Підручник. - 4-е вид. - М.: «Академія», 2005. - 560 с.

16. Хрестоматія з історії медицини / Упоряд, Е.Д. Грибанов. Под ред. і з приміт. П.Є. Заблудовского. - М.: Медицина, 1968. - 359 с.

Категорія: 1 | Додав: АДМІН
Переглядів: 730 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0