close

Нам нерідко приходиться здавати аналізи, основними з яких є аналіз сечі і крові. Проте, одного такого аналізу недостатньо, і поставити точний діагноз на основі загального аналізу дуже складно. Якщо лікарю здається, що в тілі все-таки виходить запальний процес — він може призначити додаткове дослідження, одне з яких — аналіз сечі за Зимницьким, що допомагає визначити захворювання ниркової системи або наявність запалень в сечовидільній системі.

Зимницьким результати

Суть дослідження

Основна суть проби за Зимницьким полягає у встановленні концентрації розбавлених в сечі елементів. Сам аналіз включає діагностику показників за трьома рівнями:

  1. щільність консистенції урини;
  2. кількість испускаемой урини на добу;
  3. розподіл обсягу урини в добі.

Ниркова система має величезне значення в нашому житті, видаляючи з крові токсичні речовини і затримуючи потрібні. Здатність ниркової системи до осмотичної концентрації, а потім до розбавлення урини безпосередньо залежить від нейрогуморальної регуляції, ниркового протоки і реологічних властивостей крові. Відхилення в будь-якому з цих ланок веде до збою в роботі ниркової системи.

Алгоритм дій

Найголовніше питання, яке постає перед пацієнтом — як здавати аналіз за Зимницьким, а саме — як зібрати сечу. Дослідження сечі за Зимницьким передбачає первинний забір урини, у чому і полягає одна з характерних рис саме цього виду аналізу. Обстеження не передбачає наявності спеціальної дієти або обмежень щодо вживання рідини: єдина умова — не намагатися вживати більше рідини, ніж Ви це робите у звичайному житті: 1,5-2 літра в день буде цілком достатньо. Підготовка пацієнта також передбачає обмивання статевих органів перед кожним сечовипусканням, а вміст баночок ні в кому разі не повинно змішуватися! Пацієнту необхідно точно знати, як правильно здавати пробу за Зимницьким. Навіщо? Саме це багато в чому впливає на якість показників, а тому і на ефективність призначаються згодом препаратів.

Читайте також: Аналіз сечі на мікроальбумін (МАУ)

Щоб здати аналіз за Зимницьким, нам потрібно мати:

  1. Вісім простерилізованих баночок для сечі;
  2. Будильник чи таймер, щоб не пропустити момент, коли береться проба;
  3. Блокнот, куди Ви будете заносити результати щодо параметрів, скільки Ви п’єте протягом дня, включаючи рідину, що надходить з супами або кави.

Алгоритм забору урини

Час Зимницьким

  1. Спочатку в туалет Вам доведеться встати о шостій ранку, але ця проба не має медичної цінності — в ній занадто велика концентрація разбавочных елементів;
  2. Далі проба Зимницьким передбачає сечовипускання в певний час кожні три години (для кожної проби слід використовувати нову баночку). Наступного разу, щоб зібрати аналіз Вам буде необхідно сходити в туалет в 9 ранку, а остання, восьма проба, буде здійснюватися в шість годин ранку наступного дня. Існує і більш простий варіант здати тест — в даному випадку сечовипускання призначають на кожні чотири години.
  3. В блокнот варто заносити записи, щодо кількості випитої рідини і її виділення;
  4. Зібрані аналізи варто зберігати в холодильнику;
  5. Правила збирання сечі за Зимницьким увазі, що, якщо необхідне для сечовипускання час, у Вас немає бажання сходити в туалет, то збірка сечі залишається порожнім, а, якщо Вам хочеться сходити в туалет раніше часу, то помочитися стоїть в окремий збірник сечі.

Вранці, після останнього сечовипускання по пробі Зимницьким, вся колекція банок разом з заповненим листом, здається в лабораторію.

 

Розшифровка аналізу сечі в нормальному стані:

Зимницьким бланк

  1. основний обсяг урини 1500-2000 мл;
  2. Співвідношення спожитої протягом дня рідини до обсягу отриманої сечі 65-80%;
  3. Відносини денної кількості сечі до нічного кількості 2,5/1,5
  4. Щільність урини — 10/0 г/л;
  5. Щільність у всіх ємностях -1035 г/л

Види відхилень

Гіпоізостенурія (маленька щільність)

Якщо під час проби за Земницьким визначається, що консистенція сечі в кожній з баночок становить менше, ніж 1012 г/л, то такий склад вказує на низьку щільність і називається гипостенурией. Такий стан оцінюють, як причину наступних патологій:

  1. Пізні стадії ниркової недостатності (хронічний амилоидов нирок, гломерулонефрит);
  2. Серцева недостатність (3-4 ступеня);
  3. Діабет.

Гиперстенурия (велика щільність);

На противагу попередньому варіанту, висока щільність сечі (більше 1035 г/л) — це свідоцтво гиперстенурия. Проба Зимницьким дозволяє виявити наступні патології:

  1. Цукровий діабет;
  2. Токсикоз вагітності;
  3. Серповидноклітинна анемія.

Поліурія (низька кількість сечі)

Аналіз сечі за Зимницьким дає можливість проаналізувати і цей фактор і виявити основні параметри дисфункції, що стосуються роботи нирок або сечовидільної системи. Кількість сечі, испускаемой за добу становить менше ніж 1500 мл і вважається зниженим — у більшості випадків це визначальний фактор для діагностування таких відхилень як:

  1. серцева недостатність;
  2. порушення роботи нирок.

Ніктурія (велика кількість сечі)

У стабільному стані ставлення испускаемой сечі вночі і вдень — 2/3 і 1/3 відповідно. Якщо обсяг зріс, то це може вказувати на наявність проблем з серцем або порушення роботи нирок.

Звичайно, є різні критерії збору сечі за Земницьким виходячи з категорії пацієнта: вагітні, літні люди і діти, але всі здебільшого вкладаються в ці рамки. Визначенням та інтеграцією даних аналізів займається лікар-нефролог, який згодом і призначає необхідні препарати.

Загальні відхилення

Аналіз сечі за Земницьким дозволяє виявити ряд певних аномалій, пов’язаних з сечовидільної та ниркової системою. Звичайно, одного цього аналізу недостатньо, щоб визначити, наприклад, наявність серцевої недостатності, тому в разі помітних відхилень можуть призначатися додаткові дослідження, що дозволяють точно діагностувати хворобу.