Систолічний шум
[ скачати 226.7 Kb ]
Аудіо | 29.04.2016, 10:44

Систолічний шум - це шум, який вислуховується в період скорочення шлуночків між першим і другим тонами серця.
Гемодинамічні зміни в серцево-судинній системі викликають перетворення шаруватого струму крові в вихровий, який викликає вібрацію навколишнього тканини, проводиться до поверхні грудної клітки і воспринимающуюся як звукові явища у вигляді систолічного шуму.
Вирішальне значення для виникнення вихрових рухів і появи систолічного шуму має наявність перешкоди або звуження по току крові, причому сила систолічного шуму не завжди пропорційна ступеня звуження. Зменшення в'язкості крові, наприклад при анемії, створює умови, що полегшують виникнення систолічного шуму.
Систолічні шуми поділяють на неорганічні, або функціональні і органічні, зумовлені морфологічними змінами серця та клапанного апарату.
До функціональним систолічним шумів відносяться: 1) систолічний шум відносної мітральної недостатності, вислуховується над верхівкою серця; 2) систолічний шум над аортою при її розширенні; 3) систолічний шум при недостатності аортального клапана; 4) систолічний шум над легеневою артерією при її розширенні; 5) систолічний шум, що виникає при нервовому збудженні або значних фізичних напругах, выслушивающийся на підставі (а іноді і над верхівкою) серця поряд з тахікардією і посиленою дзвінкістю тонів;
6) систолічний шум при лихоманці, іноді виявляється над аортою і легеневою артерією; 7) систолічний шум при вираженій анемії і тиреотоксикозі, прослуховується над всією областю серця.
Систолічний шум, що виникає при розширенні аорти або легеневої артерії, пов'язаний з відносним звуженням гирл цих судин і найбільш звучен в самому початку систоли, що відрізняє його від систолічного шуму при органічному стенозі. Систолічний шум при недостатності аортального клапана залежить від збільшення ударного об'єму лівого шлуночка і швидкості вигнання крові через відносно звужене устя аорти.
Крім того, до функціональних систолічним шумів відноситься так званий фізіологічний систолічний шум, часто вислуховується у молодих здорових людей на підставі, а іноді на верхівці серця. Фізіологічний систолічний шум над легеневою артерією може вислуховуватися у здорових людей у віці 17-18 років у 30% випадків, головним чином у людей астенічного статури. Цей шум вислуховується тільки на обмеженій ділянці, змінюється залежно від положення тіла, дихання і тиску стетоскопом, має тихий, що дме характер, виявляється частіше на початку систоли.
Органічні систолічні шуми при вадах клапанів поділяють на шуми вигнання (стеноз гирла аорти або легеневої артерії) і шуми регургітації (недостатність двох - або тристулкового клапана).
Систолічний шум стенозу гирла аорти грубий і сильний, вислуховується у другому правому міжребер'ї біля грудини і поширюється вгору до правої ключиці та артеріях шиї; у місці вислуховування і на сонних артеріях пальпується систолічний тремтіння; виникає шум після першого тону, інтенсивність шуму збільшується до середині систоли. У разі різкого стенозу максимум шуму буває в другій половині систоли внаслідок уповільненої вигнання крові. Систолічний шум при розширенні склерозованих аорти не буває таким грубим, відсутня систолічний тремтіння, максимум шуму визначається на початку систоли, а другий тон звучний або посилений. У літніх людей при атеросклерозі, крім систолічного шуму над аортою, може вислуховуватися систолічний шум над верхівкою серця - так званий аортомитральный систолічний шум.
При звуженні гирла легеневої артерії систолічний шум вислуховується у другому міжребер'ї зліва; грубий шум, сильний, поширюється до лівої ключиці, супроводжується систолічним тремтінням у місці аускультації; другий тон роздвоєна з розташуванням легеневого компонента раніше аортального. При склерозі і розширення легеневої артерії максимум систолічного шуму вислуховується на початку систоли, другий тон зазвичай значно посилений. Іноді над легеневою артерією прослуховується систолічний шум при незарощенні міжпередсердної перегородки в результаті розширення початкової частини легеневої артерії; при цьому другий тон зазвичай роздвоєна.
При незарощення міжшлуночкової перегородки внаслідок проходження крові через малий дефект з лівого у правий шлуночок з'являється грубий і гучний систолічний шум у третьому і четвертому міжребер'ї зліва біля грудини, іноді з виразним систолічним тремтінням.
Систолічний шум при недостатності мітрального клапана найкраще вислуховується над верхівкою, поширюючись до пахвової області; шум дме, починається безпосередньо після першого тону і слабший до кінця систоли.
Систолічний шум при недостатності тристулкового клапана вислуховується в нижній частині грудини; часто він дуже тихий і важко відрізнити від співіснуючої з ним систолічного шуму мітрального походження.
Систолічний шум при коарктації аорти прослуховується на підставі серця, області аорти і легеневої артерії, але часто він голосніше на спині в області лівої надлопаткову ямки, поширюючись уздовж хребта; шум починається через деякий проміжок часу після першого тону і може закінчуватися після другого тону. При відкритому артеріальному (боталловом) протоці шум носить характер сістолодіастоліческого внаслідок струму крові з аорти в легеневу артерію протягом обох серцевих циклів; шум найкраще чути над легеневою артерією або під лівою ключицею.
При виявленні постійного систолічного шуму хворого необхідно направити до лікаря для ретельного дослідження серцево-судинної системи.

Додав: АДМІН | | Теги: аускультація серця
Переглядів: 1263 | Рейтинг: 0.0/0