Головна » 2015 » Жовтень » 29 » Найпростіший спосіб підрости високим не вимагає жодних зусиль
14:38
Найпростіший спосіб підрости високим не вимагає жодних зусиль

Як вiдомо, голландцi - найвища нацiя у свiтi: середнiй зрiст чоловiка там - 192 см, жiнки - 178 см.
Найпростіший спосіб підрости високим не вимагає жодних зусиль
Людина може перехитрити гени низького зросту
Причому особливо помiтно пiдросли жителi країни тюльпанiв упродовж останнiх 20 рокiв.
Це пов'язано, з'ясували вченi Лондонського iнституту гiгiєни, з поширенням специфiчних генiв росту серед населення пiвнiчної країни. Їх 180, i вкупi вони впливають на генотип народу.

Але дiя генетичного фактора, зазначають вченi, пiдсилена й тим, що за останнi 20 рокiв якiсно змiнився рацiон харчування середньостатистичних голландцiв. Вони стали споживати бiльше овочiв, фруктiв та риби. Крiм того, багато уваги придiляють спорту.

-- Зрiст залежить насамперед вiд генiв, -- каже Надiя Гельнер, кандидат медичних наук, завiдувач мiжобласного медико-генетичного центру Iнституту спадкової патологiї НАМН України. - У невисоких батькiв, як правило, невисокi дiти. I навпаки.

Велику роль вiдiграє здоров'я гормональної системи, диригентом росту є гормон соматропiн. Порушення його секрецiї може стримувати зрiст. А в нормi соматропiн не лише сприяє зросту, а й пiдсилює синтез бiлкiв, "спалює" вiдкладення пiдшкiрного жиру. Неспроста бабусi заспокоюють своїх гладеньких онучок - не хвилюйся, виростеш i станеш стрункою.

Людина росте, поки в кiстках вiдкритi так зовнi зони росту - хрящовi прошарки, з яких вiдбувається рiст кiсток у довжину. Цi зони остаточно закриваються до 25 рокiв. Буває, що в школi пiдлiток не вирiзнявся зростом, але, змужнiвши, почав багато тренуватися, i за п'ять-сiм рокiв обiгнав своїх колишнiх однокласникiв.

До речi, секрецiю гормону росту стимулює спецiальна гiмнастика - на перекладинi, кiльцях, вправи на розтягування. I взагалi фiзична активнiсть.

-- Кажуть, що дiти ростуть увi снi. Наука це пiдтверджує?


-- Секрецiя гормону росту має кiлька пiкiв упродовж доби. Дiйсно, найвищий пiк спостерiгається вночi. I саме тому пiдлiткам, як iнтенсивно ростуть, так треба висипатися. Крiм того, органiзм, що росте, потребує достатньо бiлкової їжi, вiтамiнiв i мiнералiв. Через їх брак дитина, яка навiть генетично запрограмована бути високою, такою не стає.

А ще загальмовують рiст недуги i стреси. Було помiчено, що пiд час вiйни продукування соматропiну зменшується.

-- Чи завжди дочки переростають своїх мам, а сини - батькiв?


-- Зрiст дитини, як правило, - щось середнє мiж ростом матерi й батька. Крiм того, син чи донька може успадкувати активнi гени високого прадiдуся чи прабабусi, i тодi вигiдно вiдрiзнятиметься
у зростi навiть вiд iнших сестер i братiв.

-- А чому дiвчатка ростуть швидше за хлопчикiв?


-- Просто в дiвчат ранiше починається так званий пубертатний перiод - вiд 10 рокiв. Вiдповiдно, у цей час вони випереджають хлопчикiв у зростi. У вiцi 13 рокiв починається пубертатний перiод у хлопчикiв, i вони знову стають вищими.

-- Якi проблеми зi зростом дитини мають насторожити батькiв?


-- У середньому хлопчик у 13 рокiв має зрiст 141 - 170 см, дiвчинка такого ж вiку - 143 - 168 см. У 17 рокiв середньостатитистичний юнак доростає до 162 - 188 см, а його ровесниця до 152 - 174 см.
Показники, що вийшли за межi крайнiх цифр, мають насторожити.

-- Найвищi люди живуть у Нiдерландах. Далi - норвежцi, данцi й нiмцi. А в українцiв переважають гени високого чи низького зросту?


-- Ми - не найвища нацiя в Європi. Середньостатистичний український чоловiк має зрiст 175,3 см, жiнка - 163,7 см. Але цей показник не стоїть на мiсцi. Середньостатистичний зрiст українцiв збiльшується, тож онуки, як правило, виростають вищими за дiдусiв.

 

Джерело: УкрМедіа

Переглядів: 174 | Додав: АДМІН | Теги: рiст | Рейтинг: 0.0/0